ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREGłos Enei
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Enea zadowolona z parametrów finansowych transakcji z Engie
03.03.2017r. 10:36

Engie przekazało Enei wyliczenie tzw. Wstępnej Ceny Sprzedaży 100 proc. akcji spółki Engie Energia Polska (EEP), właściciela Elektrowni Połaniec. - Jesteśmy bardzo zadowoleni z parametrów finansowych tej transakcji. Elektrownia Połaniec będzie dla Enei cennym aktywem - ocenił prezes Enei Mirosław Kowalik.
Wstępna Cena Sprzedaży 100 proc. akcji EEP uwzględnia przeprowadzone w lutym tego roku całkowite oddłużenie EEP oraz szacowany poziom kapitału obrotowego na 31 grudnia 2016 r. i została ustalona na poziomie 1 264 mln zł. Na podstawie przekazanych przez EEP danych, według stanu na 31 grudnia 2016 r. Wstępna Cena Sprzedaży wyznacza wartość przedsiębiorstwa (tzw. EV) Engie Energia Polska na poziomie 995 mln zł.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z parametrów finansowych tej transakcji. Elektrownia Połaniec będzie dla Enei cennym aktywem. Nasza Grupa przejmuje zmodernizowaną spółkę bez żadnego zadłużenia, ze znaczącym dodatnim kapitałem obrotowym, w którą dotychczasowy właściciel zainwestował w ciągu ostatnich pięciu lat 1,3 mld zł - powiedział Mirosław Kowalik, prezes Enei.

Według otrzymanych przez Eneę wstępnych danych finansowych EEP w polskich standardach rachunkowości EBITDA w roku 2016 wyniosła 359 mln zł, a zysk operacyjny 269 mln zł. W powyższych wynikach finansowych ujęte są przychody z tytułu przyznanych darmowych praw do emisji CO2 w wysokości 73 mln zł, których wysokość w kolejnych latach ulegnie znaczącemu zmniejszeniu.

- Różnica między podaną 23 grudnia ubiegłego roku wartością przedsiębiorstwa ENGIE Energia Polska, a wartością przedsiębiorstwa podaną dziś według stanu na 31 grudnia 2016 r. wynika z niższego poziomu kapitału obrotowego EEP niż zakładane było w dniu podpisania umowy - przekazał Mikołaj Franzkowiak, wiceprezes Enei ds. finansowych. - Z kolei różnica pomiędzy wartością przedsiębiorstwa a ceną za 100 proc. akcji wynika z pozostawionej przez ENGIE w EEP gotówki - dodał.
Jak podkreśla Enea zgodnie ze standardami rynkowymi przyjętymi przy tego typu transakcjach, Wstępna Cena Sprzedaży w okresie bezpośrednio po przejęciu kontroli nad Engie Energia Polska będzie weryfikowana przez spółkę i poddawana ewentualnym korektom.

Enea zaznacza, że inwestycja w Elektrownię Połaniec wpisuje się w realizację nowej strategii rozwoju GK Enea, a przejęcie EEP umocni pozycję Enei jako jednego z wiodących wytwórców energii elektrycznej w kraju i wzmocni pozycję Grupy na rynku. Według spółki przejęcie aktywów EEP wpłynie również pozytywnie na wzrost przychodów i poziom EBITDA Grupy Enea.

Jak informuje spółka inwestycja przyczyni się do stworzenia opartego o własny surowiec, efektywnego kosztowo i operacyjnie, obszaru wytwarzania energii. Enea podkreśla przy tym, że zlokalizowany w południowo-wschodniej Polsce wydobywczo-wytwórczy obszar Kozienice-Bogdanka-Połaniec przyniesie szereg korzystnych dla Grupy synergii. W ocenie Grupy doprowadzi to też do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju i pewności dostaw energii dla klientów Enei oraz przyniesie pozytywne skutki dla społeczności regionu.

Elektrownia Połaniec to jeden z najefektywniejszych wytwórców energii elektrycznej w Polsce, który w ostatnich pięciu latach zrealizował wart łącznie ponad 1,3 mld złotych intensywny program modernizacyjny. Modernizacje przedłużyły funkcjonowanie elektrowni o 20 lat, zwiększając sprawność produkcji energii oraz dostosowując urządzenia wytwórcze do obowiązujących standardów środowiskowych, w tym do wymagań dyrektywy IED. Ważną częścią elektrowni jest nowoczesny blok biomasowy o mocy ponad 200 MW, który produkuje "zieloną energię" w oparciu o biomasę pochodzącą od lokalnych dostawców.

KOMENTARZE ( 6 )


Autor: Michał 03.03.2017r. 16:17
Brawo, działajcie tak dalej.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: bida 03.03.2017r. 19:53
a ja będę zadowolony jak akcje Enei będą po 15 zł
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Andrzej 03.03.2017r. 20:18
Przecież Połaniec to złom jest.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Gość 05.03.2017r. 15:59
Złom to ty jestes Matole
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Anna 05.03.2017r. 18:13
Myślę, że Francuzi zrobili świetny interes. A jak wygląda dług do EBITDA. Myślę, że źle. A nowy blok w Kozienicach... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: jacky 06.03.2017r. 10:39
Za ile Tractabel kupił Połaniec 15 lat temu?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE