ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREGłos Enei
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Enea kupiła 100 proc. akcji Engie Energia Polska
14.03.2017r. 17:06 14.03.2017r. 16:45

Enea kupiła we wtorek 100 proc. akcji Engie Energia Polska za podawaną wcześniej wstępną cenę w wysokości 1,264 mld zł - podała Enea w komunikacie. Jak ocenia grupa, transakcja wpłynie pozytywnie na jej udział w hurtowym rynku energii, a także spowoduje wzrost przychodów i poziomu EBITDA grupy.
"Akcje zostały nabyte w głównej mierze ze środków własnych spółki, w tym ze środków pozyskanych w ramach pierwszej publicznej emisji, a także emisji obligacji przeprowadzonej w ramach programu gwarantowanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego" - podano w komunikacie.

- W pełni skorzystaliśmy z szansy, która pojawiła się na rynku. Na korzystnych warunkach finansowych pozyskaliśmy cenne aktywo. Biorąc pod uwagę wartość przedsiębiorstwa, za każdy zmodernizowany i spełniający obowiązujące normy środowiskowe 1 MW mocy zapłaciliśmy ok. 0,54 mln zł. Enea pozyskała jedną ze sprawniejszych elektrowni systemowych, którą będzie eksploatowała przez wiele lat, zapewniając bezpieczeństwo i niezawodność dostaw energii dla naszych Klientów - podkreślił Mirosław Kowalik, prezes Enei.

Wstępna cena sprzedaży Engie Energia Polska ustalona została 3 marca. Jak podano, będzie ona podlegać rewizji ze strony spółki i ewentualnym korektom, na zasadach opisanych w umowie warunkowej sprzedaży EEP z Engie International Holdings B.V. z 23 grudnia 2016 roku, "zgodnie ze standardami rynkowymi w tego typu transakcjach".

- Za nami kilka miesięcy wzmożonej pracy. Transakcje tego typu wymagają pełnego zaangażowania i profesjonalizmu obu stron. Chciałbym podziękować wszystkim za pracę przy tym projekcie. Przed nami wyzwania, dotyczące włączania Połańca do struktur Grupy i wypracowania odpowiednich synergii - powiedział prezes Kowalik.

Enea podała, że przejęcie kontroli nad EEP wpisuje się w strategię rozwoju grupy w perspektywie do 2030 roku.

"Inwestycja przyczyni się do integracji opartego o własny surowiec, efektywnego kosztowo i operacyjnie, obszaru wydobywczo - wytwórczego Kozienice - Bogdanka - Połaniec" - podano w komunikacie.

Jak wskazano, elektrownia Połaniec wchodząca w skład EEP zrealizowała w ostatnich latach wart łącznie ok. 1,5 mld zł intensywny program modernizacyjny.

"Proces ten przedłużył funkcjonowanie elektrowni o 20 lat, zwiększając sprawność produkcji energii oraz dostosowując urządzenia wytwórcze do obowiązujących standardów środowiskowych, w tym do wymagań dyrektywy IED. Elektrownia Połaniec wyposażona jest również w jeden z największych na świecie bloków biomasowych o mocy ponad 200 MW produkujący zieloną energię" - napisano w komunikacie.
"Transakcja wpłynie pozytywnie na udział grupy kapitałowej Enea w hurtowym rynku energii - powiększenie bazy przychodowej i uniezależnienie się od płynności rynku hurtowego. Inwestycja wpłynie również na wzrost przychodów i poziom EBITDA grupy" - dodano.

Według wstępnych szacunków EEP zgodnych z polskimi zasadami rachunkowości przychody ze sprzedaży spółki za rok 2016 wyniosły 2,472 mld zł (w tym 73 mln zł z tytułu sprzedaży uprawnień do emisji CO2). EBITDA skorygowana o ewentualne odpisy na utratę wartości aktywów wyniosła 359 mln zł w 2016 roku. Kapitał obrotowy EEP na koniec 2016 roku (definiowany jako aktywa obrotowe skorygowane o 113 mln zł spłaty pożyczki do ENGIE, minus zobowiązania krótkoterminowe bez kredytów) wynosił ok. 600 mln zł.

- Do Grupy Enea dołączyła w pełni oddłużona i dobrze funkcjonująca spółka generująca znaczący poziom EBITDA oraz pozytywne przepływy pieniężne. Wpłynie to na wzrost przychodów i poziom EBITDA Grupy Enea. Za 1,26 mld zł kupujemy całe przedsiębiorstwo, na które oprócz infrastruktury składa się również kapitał obrotowy na poziomie ok. 600 mln zł. Oznacza to, że spółka nie wymaga naszego wsparcia w tym zakresie - zaznaczył Mikołaj Franzkowiak, wiceprezes Enei ds. finansowych.

Łączna moc zainstalowana brutto w EEP wynosi ok. 1,9 GWe, co pozwoliło na wytworzenie ok. 10,2 TWh energii elektrycznej w 2016 roku. Elektrownia Połaniec spaliła ok. 3,9 Mt węgla oraz ok. 1,7 Mt biomasy.

Jak podano, dla porównania moc zainstalowana w Enei na koniec 2016 roku to 3,3 GWe, a według wstępnych wyników sprzedaż energii elektrycznej i paliwa gazowego odbiorcom detalicznym wyniosła 18,0 TWh przy całkowitym wytwarzaniu 13,6 TWh.

Enea złożyła ofertę zakupu 100 proc. akcji EEP 30 września 2016 r. W grudniu Enea podała, że uzyskała wyłączność negocjacyjną na zakup akcji EEP, która będzie obowiązywała do końca 2016 r.

Również w grudniu Enea podpisała z Engie International Holdings warunkową umowę kupna akcji EEP. Wartość tego przedsiębiorstwa, wyliczana z pominięciem zadłużenia i gotówki w spółce, została wówczas uzgodniona na ok. 1,07 mld zł.

Na koniec lutego 2017 r. spełniony został ostatni z warunków zawieszających umowę warunkową zakupu przez Eneę EEP. Uzyskano zgodę Ministra Energii i zgodę prezesa UOKiK na koncentrację. Jednocześnie doszło do zrzeczenia się prawa pierwokupu przez Prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych. Została również przeprowadzona konwersja długu Engie Energia Polska wobec podmiotów z grupy Engie na kapitał w Engie Energia Polska.

KOMENTARZE ( 6 )


Autor: vala 14.03.2017r. 18:51
a jaki jest skład zarządu od dziś
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: akcjonariusz 14.03.2017r. 21:12
Bravo EWSA!!! teraz druga siła na rynku...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Polak 15.03.2017r. 07:34
BRAWO!!! Repolonizujemy nasze elektrownie....brawo Enea i Brawo rząd.
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 15-03-2017r. 10:47 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: energetyk 15.03.2017r. 08:40
Fajne przejęcie!
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 15-03-2017r. 15:49 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE