ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREGłos Enei
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Prezydent Andrzej Duda zwiedził Elektrownię Połaniec
31.03.2017r. 05:28 30.03.2017r. 15:39

Prezydent Andrzej Duda w czwartek 30 marca odwiedził Elektrownię Połaniec. Spotkał się z zarządem Enei, Enei Połaniec i Pracownikami elektrowni.
Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Elektrowni Połaniec rozpoczęła się od spotkania z Mirosławem Kowalikiem, prezesem Enei, Alfredą Świtek, prezesem Enei Połaniec, Agatą Wojtyszek, wojewodą świętokrzyskim, Krzysztofem Lipcem, posłem PiS i przedstawicielami Strony Społecznej. Prezydent zapoznał się z zadaniami i funkcjonowaniem elektrowni i jej znaczeniem dla bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Prezydent Andrzej Duda zwiedził Nastawnię Centralną - kluczowe miejsce elektrowni, która pozwala na zarządzanie wszystkimi procesami produkcyjnymi z jednego miejsca. Spotkał się tam z Pracownikami Nastawni i Działu Eksploatacji. Z każdym się przywitał i z zainteresowaniem wysłuchał informacji o centrum sterowania - "sercu" elektrowni. Wcześniej Prezydent, jak każdy gość elektrowni, przeszedł obowiązkowe szkolenie z zakresu BHP. Z tej okazji otrzymał też pamiątkowy dyplom.

Podczas wizyty Prezydent wjechał także na taras Zielonego Bloku i zwiedził sam obiekt. Jednostka o mocy 230 MW jest największym na świecie blokiem energetycznym opalanym w 100 proc. biomasą.

Węglowa elektrownia jest położona we wsi Zawada koło Połańca w woj. świętokrzyskim. To jedna z młodszych elektrowni systemowych w kraju oraz największy tego typu obiekt w południowo-wschodniej Polsce. Firma nosi teraz nazwę Enea Elektrownia Połaniec (Enea Połaniec).

Elektrownia przeszła w ostatnich latach wart około 1,5 mld zł intensywny program modernizacyjny. Obecnie składa się z siedmiu bloków węglowych oraz jednego bloku biomasowego ("zielonego bloku" oddanego do użytku w 2012 r.), a jej łączna moc to 1,9 GW. Wszystkie bloki węglowe umożliwiają współspalanie biomasy (do 20 proc.). Blok biomasowy to największy taki obiekt w Polsce i jeden z największych w Europie i na świecie.
Grupa Enea kupiła 100 proc. akcji Engie Energia Polska - spółki, do której należała Elektrownia Połaniec. Koszt transakcji wyniósł ok. 1,26 mld zł.

Jak zaznaczył prezes Enei Mirosław Kowalik podczas konferencji zorganizowanej w połowie marca w związku z transakcją zakupu elektrowni, zakup przedsiębiorstwa wpisuje się w przyjętą we wrześniu ub. roku strategię Enei do 2030 r. "Chcemy być firmą wysoko specjalistyczną i po przejęciu Połańca będziemy chcieli wykorzystać tamtejsze know-how. Dzięki temu staniemy się grupą bardziej pełną, przynosząc większą wartość dla akcjonariuszy i dysponująca większą mocą". Jak dodał, moc ta - po przejęciu Połańca - wzrośnie o ponad 50 proc.

Zapewnił też, że w elektrowni - o której kupno przez kontrolowaną przez Skarb Państwa spółkę zabiegały związki zawodowe - zostanie zapewniona stabilność zatrudnienia. Zapowiedział, że trzeba jednak "przejrzeć model funkcjonowania obsługi elektrowni".

Grupa Enea dostarcza energię dla 2,5 mln klientów; w całej Polsce zatrudnia ok. 15,7 tys. osób. Jest pierwszą polską grupą energetyczną notowaną na GPW. Jej akcje na warszawskim parkiecie zadebiutowały w listopadzie 2008 r. 51 proc akcji należy do Skarbu Państwa.

KOMENTARZE ( 7 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: ? 30.03.2017r. 21:24
Ciekawe za ile sprzedali El.Połaniec EDF ? Wyeksploatowali przez wiele lat teraz sprzedają czy to jest biznes? na... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowedź: 31-03-2017r. 07:26 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Xmen 30.03.2017r. 21:44
Zapraszamy po przejęciu ZEPAK
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Mietku co u ciebie? 31.03.2017r. 09:22
Kupili ich Belgowie z 15 lat temu za 250 mln PLN, później sprzedali 1/4 majątku w spółkach jeszcze na tym zarabiając.... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: ZZ 31.03.2017r. 10:29
Dalej wypisują bzdety o współspalaniu węgla i biomasy. Dowiedziono, że sprawność współspalania w kotłach... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: wegielek 31.03.2017r. 20:38
AVEDORE 1 biomasa i wszystko jasne.Zakład składa się z dwóch zespołów o całkowitej pojemności 793 MW energii... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 7 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE