ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREGłos Enei
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Enea pozytywnie zaskoczyła dywidendą, ale kursowi ciążyć może dokapitalizowanie PGG
31.03.2017r. 08:52

Zarząd Enei rekomenduje wypłatę 110,36 mln zł dywidendy za 2016 rok, co jest pozytywną niespodzianką - uważają analitycy. Wskazują jednak, że kurs może być pod presją z powodu zapowiedzianego zaangażowania spółki w Polską Grupę Górniczą w kwocie 300 mln zł.
PAWEŁ PUCHALSKI, ANALITYK DM BZ WBK:

"Wiadomość o dywidendzie jest bardzo dobra, nawet jeśli nie zostanie zaakceptowana, czego się spodziewam. To jednak zmienia postrzeganie Enei, Enea jest znowu spółką inwestycyjną, płacącą dywidendy, która akurat może w tym roku dywidendy nie wypłaci z jakiegoś powodu.

To jest bardzo ważny aspekt, ale to nie informacja na jedną sesję, szczególnie że stopa dywidendy wynosi tylko 2,1 proc.

Z drugiej strony bowiem spółka poinformowała o dokapitalizowaniu PGG kwotą 300 mln zł. To informacja neutralna, miałem w swoim modelu 350 mln zł, ale wiemy, jak zareagowały kursy Energi i PGE na podobne informacje. Obawiam się w tym przypadku podobnego scenariusza, szczególnie że podany przez Eneę outlook na 2017 rok nie jest nadzwyczaj pozytywny: spółka spodziewa się stabilizacji w sprzedaży i wydobyciu oraz spadku w pozostałych segmentach".

KAMIL KLISZCZ, ANALITYK DM MBANKU (raport poranny):

"Wyniki nie przynoszą większych zaskoczeń, ale pozytywną niespodzianką jest propozycja dywidendowa. Jest ona zaskakująca zarówno w kontekście wcześniejszych deklaracji, jak i zapowiadanego poziomu capex (+1 mld Pzł w stosunku do naszych bazowych założeń, a kwota ta nie uwzględnia zakupu Engie Polska i udziału w akwizycji EDF Polska) oraz pozostałych zaplanowanych wydatków (1,1 mld zł na Engie i 0,3 mld zł na PGG).
Według naszych szacunków po uwzględnieniu tych wydatków (bez EDF) wskaźnik długu netto do EBITDA wzrośnie na koniec tego roku do 2,5-2,6x (pytanie o finansowanie na EDF).

Niemniej jednak unikalna w sektorze deklaracja dywidendowa może na razie wywołać pozytywną reakcję na kursie".

************************

Enea podała w czwartek wieczorem, że jej rada nadzorcza wyraziła zgodę na przystąpienie spółki do Polskiej Grupy Górniczej i objęcie nowych udziałów w kapitale PGG o wartości nominalnej 300 mln zł w zamian za wkład pieniężny w kwocie 300 mln zł.

Zarząd Enei zarekomendował też wypłatę 110,36 mln zł dywidendy za 2016 rok.Spółka podała w raporcie rocznym, że spodziewa się w 2017 roku pogorszenia perspektyw w stosunku do 2016 roku w obszarach energetyki konwencjonalnej, OZE i dystrybucji. Neutralnie ocenia perspektywy dla obszaru wydobycie i obrót.

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Jakub 02.04.2017r. 14:15
I tak można bez końca -(
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE