ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREGłos Enei
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:



PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT




SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Enea skorzystała z finansowania BGK
05.04.2017r. 13:12

Enea przy finansowaniu transakcji zakupu Elektrowni Połaniec skorzystała głównie ze środków własnych, w tym także ze środków pozyskanych w ramach pierwszej publicznej emisji oraz emisji dostępnej w ramach programu gwarantowanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego.
Enea w szerokim zakresie współpracuje z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, zarówno w zakresie programów emisji obligacji jak i przy realizowaniu transakcji rynku finansowego, w szczególności w zakresie zabezpieczania ryzyka stopy procentowej.

W ostatnich latach Enea skorzystała z dwóch programów emisji obligacji. Zawarła z BGK jedną umowę dotyczącą Programu Emisji Obligacji do kwoty 1 mld zł w maju 2014 r. oraz drugą do kwoty 700 mln zł w grudniu 2015 r. Środki z emisji obligacji w ramach tych umów posłużyły do nabycia akcji LW Bogdanka, jak również finansowania inwestycji Grupy Enea, a także w części właśnie do nabycia akcji Engie Energia Polska.

- Zgodnie ze strategią realizujemy ambitny program inwestycyjny, finansujemy go ze środków własnych, ale również między innymi z pieniędzy pozyskanych w ramach współpracy z BGK. Nabywając 100 proc. akcji Engie Energia Polska, spółki, do której należy Elektrownia Połaniec staliśmy się drugim, największym wytwórcą energii w Polsce. Wszystkie inwestycje, które finansujemy we współpracy z BGK wpływają więc nie tylko na rozwój Grupy, ale także na bezpieczeństwo energetyczne kraju - powiedział Mikołaj Franzkowiak, wiceprezes Enei ds. finansowych.
- Finansowanie programu inwestycyjnego Grupy Enea wpisuje się w misję Banku Gospodarstwa Krajowego. Jednym z zadań banku rozwoju jest wspieranie kluczowych sektorów gospodarki, które zapewniają bezpieczeństwo funkcjonowania kraju. Cieszy mnie, że kontynuujemy naszą współpracę z Eneą, która rozpoczęła się w 2014 r. Po objęciu ostatniej emisji obligacji Enei przez BGK, łączne zaangażowanie banku w finansowanie sektora elektroenergetycznego przekroczyło 8 mld zł - powiedziała Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes Zarządu BGK.

W ramach zawartej w 2015 roku umowy Enea ma prawo emitować obligacje w dogodnych dla siebie terminach do 1 marca 2018 r. Bank Gospodarstwa Krajowego automatycznie obejmuje każdą taką przyszłą emisję.

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: hgw 05.04.2017r. 15:08
I mamy samograj. BGK pożycza ENEII a ENEA pompuje Polimex i Bogdankę. Powrót do gospodarki socjalistycznej , no bo... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie




cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE