ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREGłos Enei
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Do końca roku studium wykonalności dla projektu Enei dot. zgazowania węgla
13.05.2017r. 09:21 12.05.2017r. 13:01

Do końca tego roku gotowe będzie studium wykonalności instalacji zgazowania węgla, która - położona w pobliżu kopalni Bogdanka - mogłaby zasilać blok energetyczny o mocy 300-500 megawatów - ocenił w piątek prezes Bogdanki Krzysztof Szlaga.
Opracowanie studium wykonalności budowy instalacji zgazowania węgla dla produkcji energii elektrycznej (IGCC) zarówno Bogdanka, jak i grupa energetyczna Enea, do której należy podlubelska kopalnia, zapowiedziały w swoich strategiach. O projekcie mówiono także podczas jednej z sesji IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

"Trzeba jeszcze kilka miesięcy poczekać - chcemy w tym roku jednoznacznie wypowiedzieć się na ten temat (...). Do końca roku na pewno będzie zamknięte studium wykonalności, które odpowie na fundamentalne pytania tego projektu" - powiedział prezes Bogdanki.

Jego zdaniem, oprócz aspektów środowiskowych i innowacyjnych, dla potencjalnego przedsięwzięcia istotna jest też potrzeba rynkowa, związana z koniecznością zapewnienia dodatkowego źródła energii dla Lubelszczyzny.

"Mamy wielką potrzebę rynkową, jeśli chodzi o stabilne źródło energii na tzw. ścianie wschodniej. W okolicach Lublina brakuje mocy i blok wielkości 300-500 megawatów, który analizujemy, mógłby w jakiś sposób ustabilizować sytuację" - ocenił Szlaga, według którego Bogdanka jest w stanie dostarczyć surowiec do tego bloku w bardzo konkurencyjnej cenie.
"De facto wybudowalibyśmy mikrokopalnię dedykowaną pod taki blok" - powiedział prezes, podkreślając też aspekt stworzenia dodatkowych miejsc pracy dzięki takiej inwestycji oraz otwarcie - poprzez zastosowanie technologii zgazowania - "całkowicie nowego rynku dla węgla w Polsce".

Instalacja miałaby powstać na należącej do Bogdanki działce, w odległości ok. 7-8 km od kopalni. W ramach prac nad studium wykonalności, w ostatnim czasie eksperci z kopalni analizowali m.in. sposoby jej zasilania węglem. "Nasz węgiel był testowany w ramach studium wykonalności" - poinformował Szlaga, wskazując na badanie rozmaitych inżyniersko-technologicznych aspektów przedsięwzięcia.

Projekt zgazowania węgla analizowany przez Eneę i Bogdankę jest jednym z dwóch rozważanych obecnie w Polsce, a przy tym na razie jedynym, w którym gaz uzyskany z węgla miałby posłużyć do produkcji energii. Drugi projekt, analizowany przez Grupę Azoty i Tauron, dotyczy zgazowania na potrzeby produkcji chemicznej - amoniaku i metanolu. Także ten projekt zakłada w dalszej przyszłości możliwość rozszerzenia o wykorzystanie syngazu w bloku energetycznym, jeżeli byłoby to opłacalne.

KOMENTARZE ( 6 )


Autor: A-Gucio 12.05.2017r. 15:01
Wygląda, że pan prezes był bardzo ostrożny i nie podał do końca którego roku pojawi się to studium wykonalności? I... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: elektron 12.05.2017r. 15:14
jak z rynku mocy dostaną 1500 zł/MW to się zepnie
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Energetyk 50 13.05.2017r. 11:33
Zgazowanie węgla dla zwykłego spalanie jest drogą technologią. Lepiej zastosować kotły PFBC i kogenerację.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Gfty 13.05.2017r. 22:15
Zgazowanie węgla poza chemią to droga do nikąd i dogmat polityczny.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Tysiąc atletów 15.05.2017r. 08:58
Niestety takie źródło będzie niestabilne, a dodatkowo emitujące tyla samo CO2 co zwykły blok węglowy. Do decydentów... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: O.BSERWATOR 15.05.2017r. 10:54
Popieram ENERGETYKA 50. Na dziś, kocioł fluidalny ze złożem cyrkulacyjnym pracujący na "normalnych"... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE