ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREGłos Enei
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

ZWZ Enei zagłosuje w sprawie zmiany w statucie
02.06.2017r. 13:43 30.05.2017r. 14:58

W porządku obrad zwyczajnego walnego zgromadzenia Enei, zaplanowanego na 26 czerwca, znalazł się projekt uchwały uzupełniający statut spółki o zapis odnośnie realizacji zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego kraju.
- Spółka realizuje zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego Rzeczpospolitej Polskiej - wprowadzenia takiego zapisu w statusie Enei zakłada zaproponowana uchwała.

Jak napisano w uzasadnieniu zasadne jest zaakcentowanie w statucie spółki szczególnej roli Enei w obszarze bezpieczeństwa energetycznego państwa. Jednocześnie podkreślono, że rola ta znajduje potwierdzenie w szeregu aktów prawnych oraz dokumentów programowych. W uzasadnieniu przywołano też Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 13 stycznia 2017 r. w sprawie określenia wykazu spółek o istotnym znaczeniu dla gospodarki państwa, które przyznaje Enei status spółki o istotnym znaczeniu dla gospodarki państwa.

Jak tłumaczy Tomasz Minkiewicz, partner kierujący praktyką energetyczną w kancelarii CMS, prawdopodobnie głównym celem tych zmian jest zapewnienie zarządom spółek bezpieczeństwa prawnego przy podejmowaniu takich decyzji, które służą bezpieczeństwu energetycznemu kraju, a nie dają się dobrze uzasadnić interesem spółki, ocenianym na podstawie przesłanek ekonomicznych.

- Zapisy te powinny ułatwić Skarbowi Państwa, jako dominującemu akcjonariuszowi, skłanianie spółek do realizacji jednego z głównych celów polityki energetycznej, jakim jest zapewnienie bezpieczeństwa dostaw energii. Stanowi to przejaw pewnego podejścia do spółek kontrolowanych przez państwo. Zgodnie z nim, instrumenty o charakterze regulacyjnym, kierowane do wszystkich podmiotów niezależnie od własności akcji (takie jak systemy wsparcia, taryfy) są niewystarczające do zapewnienia realizacji celów stawianych przez władze państwowe i wymagają wsparcia w postaci instrumentów właścicielskich - mówi Minkiewicz.
Przypominamy, że podczas poniedziałkowego walnego zgromadzenia Taurona poddano pod głosowanie uchwałę, która miała wprowadzić tego typu zapis w statucie tej spółki, jedna uchwał nie została przyjęta. Wcześnie zmiany o odpowiedzialności spółek za bezpieczeństwo energetyczne zostały wprowadzone w statutach Energi, PGE oraz PGNiG.

Według Tomasza Minkiewicza, takie postanowienia statutu z jednej strony można oceniać jako furtkę do ręcznego sterowania procesami gospodarczymi, nawet wbrew interesowi ekonomicznemu spółki i jej akcjonariuszy. Z drugiej jednak strony można je uznać za przejaw gotowości państwa do działania z otwartą przyłbicą i skierowania jasnego komunikatu do mniejszościowych akcjonariuszy, że osiąganie zysków umożliwiających wypłatę dywidendy nie jest głównym celem tej spółki.

W jego ocenie w spółkach kontrolowanych przez państwo wywieranie wpływu przez administrację państwową na decyzje gospodarcze, w sposób jawny lub zakulisowy, jest niemal nieuchronne. Partner w kancelarii CMS przypomina inwestycję PGE w rozbudowę Elektrowni Opole, kiedy to zarząd spółki najpierw zrezygnował z jej realizacji, uzasadniając to brakiem opłacalności, a później zmienił zdanie wobec dezaprobaty ze strony rządu.

Jednocześnie zwraca on uwagę, że postanowienia statutowe podobne do obecnie wprowadzanych znalazły się w statucie PGNiG już ponad 10 lat temu. Podkreśla on również, że w świetle Kodeksu spółek handlowych ważność tych zapisów nie budzi poważniejszych wątpliwości. Spółki kapitałowe mogą realizować także cele pozagospodarcze, zaś orzecznictwo dopuszcza np. postanowienia statutowe o kierowaniu się interesem grupy kapitałowej, a nie tylko samej spółki. Z drugiej strony - przyznaje Minkiewicz - nie można wykluczyć zaskarżania przez mniejszościowych akcjonariuszy uchwał zmieniających statuty, gdyż mogą one godzić w ich interesy.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE