ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREGłos Enei
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PGG i Enea wspólnie poszukają możliwości ekologicznego wykorzystania mułów węglowych
12.06.2017r. 12:10

Polska Grupa Górnicza i spółka Enea Trading podpisały list intencyjny o współpracy na rzecz rozwoju technologii wykorzystania mułów węglowych w energetyce. W efekcie możliwe będzie stosowanie tego niskiej jakości paliwa do produkcji prądu i ciepła, bez szkody dla środowiska.
Muły węglowe oraz tzw. flotokoncentraty to węgiel najniższej jakości, będący faktycznie odpadem z produkcji lepszych gatunków. Spalanie mułów w indywidualnych paleniskach to jedna z istotnych przyczyn smogu. W ostatnim czasie krajowi producenci węgla deklarują, że muły nie będą już oferowane indywidualnym odbiorcom, ale zagospodarowywane w zawodowej energetyce.

"W PGG patrzymy na kwestię zagospodarowania mułów węglowych w dwóch perspektywach czasowych. W perspektywie krótkoterminowej najważniejsze jest ograniczenie sprzedaży sortymentów mułowych dla klientów indywidualnych oraz ograniczenie głębokiego wzbogacania sortymentów miałowych, które w efekcie przyniesie spadek produkcji dotąd trudno zbywalnych sortymentów. W perspektywie długoterminowej, wspólne z energetykami i środowiskami naukowymi, poszukujemy ekologicznych sposobów ich wykorzystania" - wyjaśnił w poniedziałek prezes PGG Tomasz Rogala.

Aby zagospodarować muły, PGG i Enea Trading nawiązały współpracę w zakresie - jak podano w komunikacie - "wymiany doświadczeń i wiedzy w celu przygotowania nowej mieszanki paliwa z wykorzystaniem mułów węglowych, która byłaby możliwa do komercyjnego wykorzystania w energetyce". Innowacyjny produkt pozwoli na ograniczenie sprzedaży tzw. sortymentów mułowych klientom indywidualnym, co przyczyni się do poprawy jakości powietrza.

Dzięki współpracy obu firm muły węglowe i flotokoncentraty mają być wykorzystywane jako składnik paliwa węglowego, używanego w blokach energetycznych należących do grupy Enea. "Jednym z elementów tej współpracy (z PGG) jest planowane współdziałanie w zakresie wdrażania technologii wykorzystania sortymentów mułowych i flotokoncentratów w energetyce zawodowej na bazie naszych źródeł wytwórczych" - powiedział cytowany w komunikacie prasowym prezes Enei Mirosław Kowalik, wyrażając nadzieję na rozwój służącej temu technologii.

Elektrownie i elektrociepłownie grupy Enea od dawna korzystają z węgla z kopalń PGG, a od marca tego roku Enea jest też udziałowcem Grupy. "W związku z tym podjęcie współpracy w szerszym niż dotąd zakresie jest w pełni uzasadnione zwłaszcza, że obecna inicjatywa przyniesie korzyści obu zaangażowanym w nią stronom" - wskazała spółka.

Według przedstawicieli Enei, wprowadzenie mułów węglowych jako jednego ze współspalanych surowców pozwoli na znaczne ograniczenie kosztów zużywanego paliwa - wstępne analizy wskazują, że jednostkowy koszt produkcji energii z wykorzystywaniem paliwa przygotowanego w oparciu o zmodyfikowaną technologię, z dostępnych sortymentów mułowych, jest niższy niż w przypadku stosowania innych paliw.
Współpraca Enei z PGG w zakresie wykorzystania sortymentów mułowych i flotokoncentratów jest uzupełnieniem portfela węglowego tej grupy energetycznej, w którym podstawową rolę odgrywają i będą odgrywały dostawy węgla z podlubelskiej kopalni Bogdanka, będącej częścią grupy Enea.

Skutkiem wykorzystania mułów i flotokoncentratów w energetyce ma być ograniczenie ich sprzedaży klientom indywidualnym, a co za tym idzie, poprawa jakości powietrza - bloki węglowe w elektrowniach Kozienice i Połaniec dysponują instalacjami służącymi ochronie środowiska, stąd spalanie mułów w elektrowniach nie powoduje takich skutków dla środowiska jak w przypadku domowych palenisk starego typu.

Muł węglowy to drobinki węgla o uziarnieniu poniżej 1 milimetra. Powstaje w zakładzie przeróbczym, gdzie wydobyty w kopalni węgiel trafia w celu poprawy jego własności energetycznych. Odbywa się to w technologicznym procesie wzbogacania, z udziałem wody - wytworzone produkty podlegają następnie procesom odwadniania, w efekcie czego powstaje muł. Poprzez jego wzbogacanie powstaje flotokoncentrat, czyli materiał opałowy charakteryzujący się wysoką wartością opałową oraz wielkością ziaren do 1 milimetra. Jego zaletą jest stabilne i ekonomiczne spalanie, wadą - emisja pyłów i innych zanieczyszczeń.

Nad rozwiązaniem problemu ekologicznego zagospodarowania mułów pracują także inne górnicze spółki. Należąca do grupy kapitałowej katowickiego Węglokoksu spółka Węglokoks Energia zamierza np. uruchomić instalację zgazowania mułów. W spółce trwają zaawansowane prace nad zastosowaniem technologii pirolizy i zgazowania odpadów, biomasy, mułów i miałów węglowych. Procesy te polegają na termicznym przekształcaniu tych niskojakościowych paliw w produkty o znacznie większej wartości energetycznej. Zgazowanie przebiega w temperaturze ok. 850-1100 stopni Celsjusza, bez dostępu tlenu lub z jego bardzo ograniczonym dopływem. Wytworzony w ten sposób gaz po oczyszczeniu wykorzystywany jest jako paliwo do produkcji energii elektrycznej i ciepła.

Podobne analizy prowadzi grupa energetyczna Tauron. W kwietniu jej przedstawiciele zapowiedzieli, że jeszcze zanim spółka podejmie decyzje w sprawie budowy instalacji zgazowania, zamierza doprowadzić do znaczącego zwiększenia spalania mułów w swoich elektrowniach. W tym roku grupa Tauron chce podwoić ilość zużywanych w elektrowniach mułów (do ok. 300 tys. ton), a w ciągu kolejnych dwóch lat zamierza zwiększyć ich wykorzystanie do ponad 600 tys. ton rocznie, spalając je w istniejących instalacjach. W kilkuletniej perspektywie możliwe jest zagospodarowanie w ten sposób wszystkich wytwarzanych w kopalniach grupy mułów, czyli ok. 700 tys. ton rocznie. Tauron myśli też o innowacyjnych rozwiązaniach w zakresie zgazowania, pozwalających w bezpieczny dla środowiska sposób wykorzystać muły węglowe w przyszłości.

KOMENTARZE ( 3 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Wyważanie otwartych drzwi 13.06.2017r. 09:09
Przecież wiadomo, że najprostszym i najefektywniejszym sposobem wykorzystania mułów węglowych jest ich spalanie w... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 16-06-2017r. 22:04 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Yto 13.06.2017r. 21:28
Enea ma spalać muły węglowe? W której elektrowni? Ich wartość opałowa jest gorsza niż węgla brunatnego. Transport... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE