ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREGłos Enei
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Enea Operator podpisała umowę na dostawę i wdrożenie Centralnej Aplikacji Systemu Akwizycji Informacji Pomiarowych
14.06.2017r. 16:28

Enea Operator podpisała umowę na dostawę i wdrożenie Centralnej Aplikacji Systemu Akwizycji Informacji Pomiarowych. Aplikacja docelowo będzie jedynym systemem informatycznym w Enei Operator, który będzie pozyskiwał, przetwarzał a także przechowywał wszelkie dane związane z szeroko rozumianą informacją pomiarową.
Wykonawca został wybrany w ramach postępowania przeprowadzonego w trybie przetargu ograniczonego. Umowę podpisano z konsorcjum, którego liderem jest firma NMG z Bydgoszczy. W skład konsorcjum wchodzą również firmy INDRA SISTEMAS z Madrytu oraz INDRA SISTEMAS Polska. Umowa opiewa na 22 mln zł i zakłada wdrożenie aplikacji w ciągu dwóch lat.

Obecnie Enea Operator przetwarza ok. 4 mln informacji pomiarowych miesięcznie, docelowo dzięki zakupionemu systemowi takich informacji w ciągu miesiąca będzie można przetwarzać aż 7 mld.

- Z wprowadzanego przez Eneę Operator rozwiązania skorzysta wielu interesariuszy, również Klienci spółki. Poprzez portal internetowy chętni użytkownicy będą mieli dostęp do swoich odczytów z możliwością analizy zużycia energii elektrycznej w różnych konfiguracjach, a w oparciu o powstałą strukturę zużycia, doboru optymalnej dla ich potrzeb, taryfy. Docelowo zakupiony przez Eneę Operator system będzie także współpracował z Centralnym Systemem Wymiany Informacji (CSWI) - powiedział Andrzej Kojro, prezes Enei Operator.

Aplikacja ma zbierać informacje z różnych źródeł, z tzw. inteligentnych liczników, układów pomiarowych zainstalowanych u klientów przemysłowych a także z odczytów dokonywanych przez inkasentów za pomocą urządzeń mobilnych. Pozyskane i przetworzone dane będą dalej dystrybuowane do innych systemów informatycznych, takich jak: SCADA, System Informacji o Sieci czy biling a tam wykorzystywane, np. do prowadzenia rozliczeń.

Wdrażany system ma również zarządzać obsługą około 2,5 mln układów pomiarowych, od momentu przyjęcia licznika na magazyn aż do jego likwidacji.
Enea Operator planuje, że w przyszłości aplikacja będzie korzystała z oznaczenia urządzeń energetycznych w technologii RFID (system identyfikacji radiowej). Dodatkowo aplikacja ma być także elementem planowanego przez Eneę Operator wdrożenia inteligentnego opomiarowania.

Jak tłumaczy spółka głównym celem jej wdrożenia jest ujednolicenie, usprawnienie oraz automatyzacja procesów odpowiadających za pozyskiwanie i zarządzanie informacją pomiarową oraz obsługą układów pomiarowych. Nowy system ma umożliwić spółce również diagnostykę sieci. Na podstawie otrzymywanych informacji pomiarowych będzie można np. stwierdzić usterkę licznika.

Nowy system ma także odpowiadać za nadzór nad danymi z liczników bilansujących oraz danymi ze sterownika obiektowego, modemu i zasilacza.

Dzięki temu rozwiązaniu spółka zdalnie ma otrzymywać informacje o przepaleniu się bezpiecznika na obwodzie niskiego napięcia, braku napięcia w stacji, asymetrii napięć, włamania do stacji itp. System ma być również odpowiedzialny za obliczenia techniczne wynikające z danych pozyskanych ze stacji średniego napięcia na niskie.

Jak podkreśla spółka Centralna Aplikacja Systemu Akwizycji Informacji Pomiarowych to system kompletny, który zastąpi w Enei Operator wiele innych systemów informatycznych wykorzystywanych do tej pory. Pozwoli optymalnie gospodarować zasobami urządzeń, którymi dysponuje spółka, a także zarządzić miliardami zgromadzonych i przetworzonych informacji pomiarowych.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE