ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREGłos Enei
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Energetyka podsumowuje skutki sierpniowych burz
21.08.2017r. 06:36

Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", w niedzielę bez energii pozostawało jeszcze ok. 4,3 tys. odbiorców. Koszty usuwania strat po burzach powinny być jednak mniejsze od wcześniejszych szacunków. Mające miejsce zdarzenia nie wpłynęły też na kursy akcji czterech koncernów energetycznych.
Według Ministerstwa Energii usuwanie szkód po burzach może kosztować 150-200 mln zł. W nieoficjalnych rozmowach z DGP przedstawiciele poszczególnych spółek uważają jednak, że koszty te będą mniejsze. Obecnie swoje koszty podliczyły spółki dystrybucyjne Taurona i PGE - odpowiednio na 2,5 mln zł i 5 mln zł. W przypadku Enei i Energi, których sieci najbardziej odczuły skutki burz, koszty szacuje się już na kilkadziesiąt milionów złotych. Szefowie tych firm zwracają jednak uwagę, że sieci były ubezpieczone.

W przypadku Energi w niedzielę po godz. 13.00 bez energii pozostawało ok. 1 tys. odbiorców w rejonie gdańskim, co spowodowane było też kolejną burzą na Pomorzu w nocy z piątku na sobotę.

Spółki PGE i Taurona przywróciły już zasilanie do wszystkich swoich odbiorców, choć w szczytowym momencie bez energii było ich odpowiednio 250 tys. i 70 tys.

Na obszarze Enei po godz.13.00 wczoraj, w rejonie Chojnic bez energii było jeszcze około 2,9 tys. klientów, a w okolicach Nakła ok. 360.
W najgorszym momencie w całym kraju bez dostaw energii pozostawało ponad 738 tys. gospodarstw domowych - czytamy w "DGP".

Energetyka podsumowała też zakres uszkodzeń sieci dystrybucyjnych. Na obszarze Taurona uszkodzonych zostało 117 słupów energetycznych, 20 stacji transformatorowych i 30 linii przesyłowych. W przypadku PGE uszkodzonych zostało 78 słupów średniego i 251 niskiego napięcia. Na terenie Enea awarii uległo 400 km sieci. Energa musiała odbudować ponad tysiąc słupów i kilkadziesiąt kilometrów linii. W całej Polsce uszkodzonych zostało 15 tys. stacji transformatorowych - podsumowuje "DGP".

"DGP" zwraca też uwagę, że mające miejsce zdarzenia praktycznie nie odbiły się na kursach akcji czterech koncernów energetycznych między 10 i 18 sierpnia. Nieznacznie spadł jedynie kurs akcji Taurona - o 0,27 proc. Akcje wszystkich pozostałych spółek zyskały na wartości: Enea - 0,32 proc., Energa - 3,89 proc., a PGE - 6,51 proc.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE