ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREGłos Enei
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Enea Operator podpisała umowy na dofinansowanie inwestycje o wartości 100 mln zł
27.10.2017r. 17:39

Enea Operator otrzymała ponad 70 mln zł unijnego dofinansowania na sześć nowych projektów. Trzy z nich zakładają rozbudowę infrastruktury, między innymi w celu zwiększenia potencjału przyłączania OZE do sieci. Kolejne trzy modernizację oraz przebudowę łącznie ponad 61 km linii energetycznych, a także modernizację stacji średniego i niskiego napięcia.
W piątek, 27 października w Ministerstwie Energii przedstawiciele Enei Operator podpisali z ministrem Krzysztofem Tchórzewskim sześć umów na dofinansowanie inwestycji energetycznych. Łączna wartość projektów to prawie 100 mln zł, a wnioskowana wartość dotacji z Funduszu Spójności to ponad 70 mln zł.

Projekty obejmą zarówno budowę nowych elementów sieci elektroenergetycznej, jak i modernizacje istniejącej infrastruktury dystrybucyjnej na wszystkich poziomach napięć. Sieć zostanie wyposażona w najnowsze rozwiązania, które pozwolą zwiększyć potencjał przyłączania odnawialnych źródeł energii (OZE) do sieci, zarządzać siecią w perspektywie zwiększonej dynamiki rozwoju generacji rozproszonej, a także znacząco poprawić niezawodność dostaw energii elektrycznej do odbiorców.

Nowe rozwiązania poprawią jakość i pewność dostaw energii elektrycznej do mieszkańców okolic Poznania, północnej Wielkopolski, a także w województwach zachodniopomorskim i lubuskim.
- Trzy z sześciu zawartych dzisiaj umów o dofinansowanie domykają komplet siedmiu projektów złożonych przez Eneę Operator z zakresu inteligentnych sieci, umieszczonych na przyjętej przez Ministerstwo Energii Liście Projektów Strategicznych dla infrastruktury energetycznej. Równie istotne są także umowy związane z rozwojem naszej sieci. One z kolei tworzą potencjał do przyłączania OZE do sieci, dając przy tym wartość dodaną w postaci na przykład zwiększenia niezawodności dostaw energii elektrycznej - powiedział Andrzej Kojro, prezes Enei Operator.

Enea Operator otrzymała dofinansowanie na wszystkie siedem wnioskowanych projektów z zakresu budowy sieci inteligentnych. Projekty będą realizowane na całym obszarze działania Enei Operator i stanowią komplementarną całość. Obejmuje ona zabudowę tzw. automatyki kompensacji nadążnej w stacjach transformatorowych WN/SN, automatyki FDIR (Fault Detection Isolation and Restoration), łączników sterowanych zdalnie i wskaźników zwarć w głębi sieci średniego napięcia. Projekty obejmują również budowę kilkudziesięciu stacji transformatorowych SN/nn z podobciążeniową regulacją napięcia pochodzącą z obwodów niskiego napięcia oraz budową ponad 150 km linii średniego napięcia. Łączna wartość siedmiu inwestycji, to ponad 104 mln zł, z czego pozyskane dotacje unijne wynoszą 73,6 mln zł.

Do dzisiaj Enea Operator podpisała już 20 umów na dofinansowanie unijne z funduszy na poziomie krajowym i regionalnym. Obejmują one inwestycje w sieć wysokiego, średniego oraz niskiego napięcia o łącznej wartości blisko 344 mln zł i dofinansowaniu na poziomie ponad 222 mln zł.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE