ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREGłos Enei
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Lubuskie. Wieczorem nieco ponad 7 tys. odbiorców bez energii
29.10.2017r. 22:44

W woj. lubuskim w niedzielny wieczór pozbawionych energii elektrycznej było nieco ponad 7 tys. odbiorców. Awarie spowodował orkan, który przeszedł nad regionem - poinformował PAP rzecznik Oddziału Dystrybucji Zielona Góra Enea Operator Mieczysław Atłachowicz.
Rzecznik przekazał PAP, że w świetle danych z godz. 18, w południowej części województwa zasilania nie miało ok. 4,8 tys. odbiorców; zaś w północnej - ok. 2,3 tys.

Wichura najwięcej szkód wyrządziła w drugiej połowie minionej nocy i w niedzielę rano. W najbardziej krytycznym momencie w regionie bez prądu było ok. 100 tys. odbiorców. Problemy z dostawami energii występowały w ponad 730 miejscowościach. Podobnie jak podczas orkanu Ksawery, największe szkody w infrastrukturze energetycznej spowodowały powalone drzewa.

Spółka Enea poinformowała, że siła wiatru podczas kolejnego orkanu, który przeszedł nad obsługiwanym przez nią obszarem była ogromna. Osiągał on w porywach prędkość ponad 100 km/h, powodując liczne awarie w infrastrukturze energetycznej. Odnotowano je w ponad 1300 miejscowościach, głównie w woj. lubuskim i w wielkopolskim. Pozbawionych napięcia było 12 linii 110 kV, 300 linii średniego napięcia i 3754 stacji transformujących średnie napięcie na niskie.

Jak napisano w komunikacie w wyniku szalejącego wiatru w krytycznym momencie bez napięcia było ok. 160 tys. odbiorców. W ciągu kilkunastu godzin brygady Enei przywróciły prąd do ok. 150 tys. gospodarstw domowych i zakładów. Energetycy nieustannie pracują w ciężkich warunkach, przy niesprzyjającej pogodzie.
Od północy z soboty na niedzielę lubuska Straż Pożarna przyjęła ponad 400 zgłoszeń związanych z silnym wiatrem. Większość z interwencji została zakończona. Dominowały zdarzenia związane z powalonymi drzewami i zerwanymi konarami, było także kilka dotyczących uszkodzonych dachów czy samochodów. Były utrudnienia komunikacyjne.

Na Ziemi Lubuskiej najsilniejsze podmuchy wiatru odnotowano w Zielonej Górze, gdzie jego prędkość w porywach dochodziła do 97 km/h, w Gorzowie Wlkp. prędkość wiatru sięgała 72 km/h.

W Lubuskiem wiatr zaczął nabierać na sile w drugiej części minionej nocy i tak było do godzin porannych. Niemal przez cały dzień także było wietrznie. Wieczorem wiatr zelżał.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE