ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREGłos Enei
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Prezes Bogdanki: obecne ceny węgla energetycznego nie utrzymają się
27.11.2017r. 13:45

Prezes spółki Lubelski Węgiel Bogdanka Krzysztof Szlaga ocenił w poniedziałek, że obecny poziom międzynarodowych cen węgla energetycznego nie utrzyma się w dłuższym horyzoncie czasowym. Wskazał na potrzebę stałej poprawy efektywności i optymalizacji kosztów produkcji węgla.
"Według naszych analiz, ceny dzisiaj, przynajmniej jeśli chodzi o węgiel energetyczny, są po prostu za wysokie, one się nie utrzymają. Dlatego trzeba cały czas +siedzieć na kosztach+. Musimy pracować nad efektywnością, bo gorsze czasy przyjdą znowu - to jest tylko kwestia czasu" - mówił w poniedziałek w Katowicach prezes, uczestniczący w dorocznej konferencji poświęconej sytuacji i perspektywom górnictwa.

Prezes przypomniał, że jeszcze w pierwszej połowie ubiegłego roku międzynarodowe ceny węgla energetycznego były na zbyt niskim poziomie 40-50 dol. za tonę. Ocenił, że utrzymywanie się tak niskich cen w dłuższej perspektywie oznaczałoby nierentowność trzech czwartych światowego górnictwa.

Obecnie międzynarodowe ceny są dwa razy wyższe (powyżej 90 dol. za tonę), co jednak - w ocenie Szlagi - nie utrzyma się w dłuższym okresie. Jedną z przyczyn jest wynikający ze zwyżki cen wzrost podaży węgla na świecie, głównie z kopalń odkrywkowych, znacznie tańszych od górnictwa głębinowego.

"Gdy cena węgla na świecie podnosi się powyżej 65-70 dol. za tonę, +odpala się+ mnóstwo projektów (wydobywczych - PAP), to znaczy, że za kwartał lub kilka kwartałów ten węgiel wchodzi na rynek" - mówił Szlaga.

Na wysokie międzynarodowe ceny węgla zareagowały też władze Chin. Jak mówił prezes Bogdanki, tamtejsza Komisja ds. Reform i Rozwoju przed dwoma miesiącami zdecydowała o ponownym zwiększeniu liczby dni wydobywczych w kopalniach z 276 do 330, ponieważ - jak uznano - "ceny węgla energetycznego na świecie są zbyt wysokie".
"(Chińczycy) jak powiedzieli tak zrobili. W tej chwili za trzy kwartały roku mają wzrost produkcji o 4 proc., czyli o 100 mln ton. Chińska produkcja za trzy kwartały to 2,6 mld ton węgla" - mówił prezes, wskazując, że chińskie decyzje i wzrost produkcji węgla w tym kraju są istotne dla światowego rynku węgla oraz cen tego surowca.

Szlaga podkreślił, że Bogdanka kładzie duży nacisk na efektywność produkcji, dobre wykorzystanie sprzętu i wydajność pracy. Jak mówił, w ciągu trzech kwartałów 2017 r. podlubelska kopalnia zmniejszyła koszty wydobycia węgla o 3 proc., przy zachowaniu produkcji na ubiegłorocznym poziomie. Natomiast w całym górnictwie - według danych Agencji Rozwoju Przemysłu - w ubiegłym roku koszt sprzedanego węgla wzrósł o 2,3 proc.

"Cały czas pracujemy nad kosztami i poprawiamy je. I nie chodzi tu o koszty pracy, bo pracownicy nie zarabiają mniej niż zarabiali w tamtym roku; wręcz zarabiają więcej" - mówił Szlaga.

Prezes ocenił, że w tym roku Bogdanka osiągnie prawdopodobnie "historyczny rekord" natężenia robót przygotowawczych, czyli drążenia nowych chodników i udostępniania kolejnych zasobów węgla. Kopalnia zamierza zamknąć 2017 rok wielkością ok. 30 km wydrążonych chodników. "To jest 22 proc. więcej niż o tej samej porze w tamtym roku" - powiedział Szlaga.

Obecnie sytuacja na międzynarodowym rynku węgla jest stabilna. Według niedawnej analizy Agencji Rozwoju Przemysłu w październiku wahania cen były niewielkie. Za tonę węgla energetycznego o określonych parametrach w największych węglowych terminalach trzeba zapłacić z reguły ponad 90 dol.

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Energetyk 50 28.11.2017r. 09:32
Kopalnie czeka trudny okres, do którego powinniśmy się przygotować. W ostatnim okresie przychody górnictwa wzrosły o... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE