ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREGłos Enei
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Enea wnioskuje do UOKiK ws. przejęcia wspólnej kontroli nad PGG
27.11.2017r. 16:50

Enea złożyła do UOKiK wniosek ws. przejęcia wspólnej kontroli nad Polską Grupą Górniczą - podał w poniedziałek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na swojej stronie internetowej. Enea została udziałowcem PGG wiosną br., po włączeniu do PGG kopalń KHW.
Z końcem czerwca ub. roku prezes UOKiK wydał zgodę na przejęcie wspólnej kontroli nad Polską Grupą Górniczą przez spółki: PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, Energa Kogeneracja, PGNiG Termika oraz Fundusz Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw FIZAN.

Pozwoli to tym podmiotom na samodzielne podejmowanie decyzji w niektórych sprawach dotyczących działalności PGG - wyjaśnił wówczas Urząd.

Zgadzając się w ub. roku na przejęcie wspólnej kontroli nad PGG przez spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, Energa Kogeneracja, PGNiG Termika oraz Fundusz Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw FIZAN, UOKiK przekazał, że za podstawę ich wniosku wskazano porozumienie, w którym uczestnicy transakcji zobowiązali się do uzgadniania wspólnego stanowiska w zakresie niektórych decyzji dotyczących działalności PGG.

"Będą one mogły być podejmowane wyłącznie przez nich, a nie razem przez wszystkich wspólników PGG. Zakres tych decyzji został objęty tajemnicą przedsiębiorstwa" - wyjaśniał w czerwcu ub. roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).
Polska Grupa Górnicza z początkiem maja 2016 r. przejęła - jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością - 11 kopalń i cztery zakłady będącej w bardzo trudnej sytuacji finansowej Kompanii Węglowej. Jej udziałowcami zostały podmioty z dominującym udziałem Skarbu Państwa.

Przy powoływaniu PGG zakładano, że w ciągu około półtora roku powinna ona stać się spółką akcyjną. Rozpoczęto przygotowania, jednak z ich finalizacją Grupa postanowiła zaczekać na zakończenie procesu włączenia do PGG kopalń Katowickiego Holdingu Węglowego, co nastąpiło z końcem marca tego roku; nowym inwestorem Grupy została wówczas Enea.

Jak przekazał w poniedziałek PAP rzecznik PGG Tomasz Głogowski, wniosek Enei do UOKiK wiąże się z procesem przekształcania Polskiej Grupy Górniczej w spółkę akcyjną.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE