ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREGłos Enei
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

"Rz": fundusze mogą zablokować zmianę statutu Enei
05.12.2017r. 05:50

Według "Rzeczpospolitej" wyniki głosowania w sprawie zmian w statucie Enei mimo dominacji Skarbu Państwa nie są przesądzone.
W ubiegły piątek Enea zwołał Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie, podczas którego ma być między innymi głosowana uchwała w sprawie wprowadzenia do statutu spółki zapisu odnośnie realizacji przez z nią zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego kraju. To już druga próba wprowadzenia takiej zmiany w poznańskiej grupie. Pierwsza miała miejsce w czerwcu, ale wówczas akcjonariusze nie przyjęli chwały w tej sprawie. Jak zwraca uwagę "Rzeczpospolita", wśród inwestorów na GPW, wprowadzanie takiej zamiany do statutu jest odbierano jako otwieranie furtki do realizacji przez spółkę projektów niekoniecznie rentownych.

Jak czytamy w "Rz", wynik grudniowego głosowania w tej sprawie nie jest jednak przesądzony, bo do wprowadzenia zamiany w statucie trzeba 75 proc. głosów akcjonariuszy obecnych na WZA, a Skarb Państwa dysponuje 51,5 proc. głosów. Przedstawiciel jednego funduszy inwestycyjnych wyjaśnia, że wystarczy sprzeciw czterech OFE o największym zaangażowaniu w poznańskim koncernie, by zebrać blokującą mniejszość. Z drugiej jedna strony, jak wynika z informacji "Rz", niektórzy akcjonariusze instytucjonalni Enei zapowiadają, że udziału w NWZ spółki nie wezmą. Jak tłumaczy cytowany przez dziennik przedstawiciela udziałowca Enei, rynek już się pogodził z tym, że kontrolowane przez państwo koncerny energetyczne mają realizować projekty nie zawsze rentowne.
"Rzeczpospolita" przypomina, że spośród grup energetycznych zapisu odpowiedzialności za bezpieczeństwo energetyczne kraju nie ma jeszcze w statucie Tauron, bo w maju Walne Zgromadzenie spółki nie przyjęło uchwały w tej sprawie. Jednak według dziennika w katowickim koncernie także będą podjęte kolejne próby wprowadzenia zmiany w statucie.

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Andre 05.12.2017r. 09:48
Firmy energetyczne jak przedsiębiorstwa państwowe! Proszę odkupić akcje po cenach emisyjnych i nie oszukiwać... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Akcjonariusz 05.12.2017r. 12:46
Może Elektrownia Ostrołęka podniesie wycenę akcji? Jak w §22 bombardowanie wioski na prośbę mieszkańców.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE