ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREGłos Enei
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Haitong Bank wznowił wydawanie rekomendacji dla Bogdanki i JSW
05.12.2017r. 09:55

Haitong Bank w raporcie z 4 grudnia wznowił wydawanie rekomendacji dla spółek polskiego sektora węglowego. Analitycy rekomendują "kupuj" dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej z ceną docelową akcji 114,27 PLN i "Neutralnie" dla Bogdanki z ceną docelową akcji 70,87 PLN.
Analitycy Haitong Bank rekomendują "Neutralnie" dla akcji Bogdanki ze względu na prawdopodobnie niższe niż oczekiwano wzrosty realizowanych cen na sprzedaży węgla w kolejnych latach. Zwracają oni uwagę, że za sprawą długoterminowych kontraktów zawieranych głównie ze spółką matką, Bogdanka ma ograniczone możliwości wprowadzania podwyżek. Zakładają, że w przyszłym roku średnia cena sprzedaży wzrośnie w spółce o ok. 5 proc. vs 10 proc. zakładane dla Polskiej Grupy Górniczej. Według nich dodatkowym ryzykiem, które może zmaterializować się w przyszłym roku jest wzrost średniej pensji o 5 proc., głównie ze względu na brak podwyżek w ostatnich dwóch latach i ogólną presję na płace w gospodarce.

Zdaniem analityków Haitong Bank, spółka nie będzie uczestniczyła w potencjalnym finansowaniu bloku w technologii zgazowania węgla z uwagi na bardzo wysokie koszty inwestycji, które w rzeczywistości okazują się nawet kilkukrotnie wyższe niż początkowe założenia. Z drugiej strony analitycy sądzą, że z uwagi na trudności z wydobyciem węgla na Śląsku, Bogdanka zainwestuje w szyb w złożu Ludwin już w latach 2021-2025.

Jeśli chodzi o Jastrzębską Spółkę Węglową analitycy Haitong Banku rekomendują "kupuj" z ceną docelową akcji 114,27 PLN. Zdaniem Krzysztofa Kozieła, analityka tego banku, średnioterminowe perspektywy dla producentów węgla metalurgicznego są dobre ze względu na przyspieszenie globalnego wzrostu gospodarczego, dynamiczną konsumpcję stali i korzystny spread między technologią wielkopiecową i łuku elektrycznego. Poza korzystnymi cenami węgla HCC, Haitong Bank uważa, że rynek nie docenia planów spółki związanych ze zmianą miksu produktowego na rzecz węgla koksującego. Krzysztof Kozieł szacuje, że w strategii na lata 2017- 2030 potwierdzony zostanie cel produkcyjny dla węgla koksującego na rok 2019 w wysokości ok. 14 mln ton, (85 proc. łącznej produkcji) w porównaniu do 10,7 mln ton obecnie. Ponadto analityk prognozuje, że różnica pomiędzy cenami JSW a cenami benchmarkowymi będzie się zmniejszać dzięki rosnącym kosztom transportu morskiego, które powiększają koszt alternatywny polskich hut i jednocześnie stanowią mocny argument w rękach lokalnych kopalni w negocjacjach z odbiorcami.

Analitycy Haitong Bank uważają, że nowa strategia JSW zostanie odebrana pozytywnie a konsensus rynkowy w średnim terminie wzrośnie. Ponadto, w czwartym kwartale 2017 r., oczekują odbicia wyników po słabszym produkcyjnie trzecim kwartale. Przy założeniu, że kurs USD/PLN utrzyma się na stałym poziomie, a ceny HCC wzrosną o 11 proc. kwartał do kwartału, analitycy prognozują, że zysk EBITDA w czwartym kwartale wyniesie 868 mln PLN (wzrost o 30 proc. kw/kw). Uwzględniając w swoich prognozach korzystną zmianę w ofercie produktowej, analitycy szacują EBITDA spółki na lata 2018 i 2019 odpowiednio 5,6 i 49,0 proc. powyżej konsensusu pomimo powrotu wypłaty 14tki już w przyszłym roku. Z uwagi na solidne czynniki krótko- i średnioterminowe Haitong Bank uważa, że JSW stanowi dobrą okazję inwestycyjną.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE