ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREGłos Enei
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT


KALENDARIUM WYDARZEŃ
Enea - Raport za pierwsze półrocze 2019 roku

Kiedy: 30 sierpień 2019
Miejsce:
Organizator: Enea
LW Bogdanka - Raport za pierwsze półrocze 2019 roku

Kiedy: 30 sierpień 2019
Miejsce:
Organizator: LW Bogdanka
Enea - Raport za III kwartał 2019 roku

Kiedy: 21 listopad 2019
Miejsce:
Organizator: EneaSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Olsztyn kupi grupowo energię - cena wzrosła o 60 proc.
16.11.2018r. 13:03

Miasto Olsztyn i jego ponad 330 partnerów podpisało w piątek umowę ze spółką Enea na grupowy zakup energii w 2019 r. W porównaniu do poprzedniego zamówienia cena energii w zbiorowym zakupie jest wyższa o 60 proc.
Miasto Olsztyn kupuje zbiorowo energię od 2010 roku, jak zauważył w piątek prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, z roku na rok liczba partnerów w zbiorowym zakupie energii wzrasta. W tym roku w sumie zbiorowo kupi od Enei energię 336 jednostek, wśród których są nie tylko podmioty (szpitale, szkoły i urzędy) z Olsztyna, ale też z ościennych gmin Dywity, Świątki, Purda, a nawet gmina Mrągowo i kilka firm z Elbląga, m.in. Elbląskie Tramwaje.

Wolumen energii, która ma być dostarczona podmiotom wynosi 107,6 GWh. Wartość umowy to 14 mln zł.

Podczas konferencji prasowej towarzyszącej podpisaniu umowy między Olsztynem a Eneą prezydent Grzymowicz zauważył, że w porównaniu do roku obecnego cena energii wzrosła o 60 proc. Za samo oświetlenie ulic Olsztyn zapłaci w przyszłym roku blisko 700 tys. zł więcej, niż w obecnym roku. Na energię w urzędach, i innych miejskich budynkach Olsztyn wyda więcej o 5 mln zł w porównaniu z obecnym rokiem.

"Wiemy, że energia drożeje, że wzrost cen jest spowodowany tym, że polska energetyka opiera się na węglu, wiemy, że wzrosły opłaty emisyjne. Ale wzrost cen tego rzędu jest zaskakujący i trudno oczekiwać, że nie przełoży się to na wydatki mieszkańców. Drożej kupuje energię miasto, ale i przedsiębiorcy" - zauważył Grzymowicz i podkreślił, że wynegocjowana z Eneą umowa "i tak na tle kraju, gdzie wzrosty cen sięgają 70 proc. jest korzystna".
Olsztyn miał podpisaną umowę na zbiorowy zakup energii ze spółką GOEE Energia, która w połowie roku stwierdziła, że nie jest w stanie wywiązać się z umowy. W związku z tym miasto posiłkowało się tzw. sprzedażą rezerwową.

"Mam nadzieję, że w nadchodzącym roku sytuacja się nie powtórzy" - stwierdził Grzymowicz.

Przedstawicielka firmy Enea Natalia Lisowska-Duszak zapewniła, że "spółka jest gotowa do realizacji umowy".

KOMENTARZE ( 4 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: lewnik 16.11.2018r. 15:56
a jaka opublikowana (art. 45 Ustawy PE) taryfa przewiduje takie wzrosty?
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowedź: 16-11-2018r. 16:44 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: antymonopol 18.11.2018r. 18:44
Cena energii wzrosła o 60%?To jest skutek dopłat do nierentownego górnictwa i ochrona energetyki węglowej przed... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE