ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREGłos Enei
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT


KALENDARIUM WYDARZEŃ
Enea - Raport za pierwsze półrocze 2019 roku

Kiedy: 30 sierpień 2019
Miejsce:
Organizator: Enea
LW Bogdanka - Raport za pierwsze półrocze 2019 roku

Kiedy: 30 sierpień 2019
Miejsce:
Organizator: LW Bogdanka
Enea - Raport za III kwartał 2019 roku

Kiedy: 21 listopad 2019
Miejsce:
Organizator: EneaSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Kowalik: potrzebujemy stabilnego systemu opartego na wysokosprawnych i niskoemisyjnych źródłach energii
19.11.2018r. 00:53

"Realizując plan wejścia w energetykę bardziej rozproszoną potrzebujemy systemu opartego na stabilnych wysokosprawnych i niskoemisyjnych źródłach energii wykorzystujących nasz potencjał paliwowy" - powiedział prezes Enei Mirosław Kowlaik podczas Kongresu 590, który odbywał się w Jasionce koło Rzeszowa.
"Energetyka funkcjonuje nie po, aby przetrwać, ale po to, żeby rozwijać się i zasilać polską gospodarkę, tak aby gospodarka ta stawała się coraz bardziej konkurencyjna" - powiedział Kowalik.

Prezes Enei zwrócił uwagę na znaczenie stabilności otoczenia regulacyjnego. "Stabilne otoczenie regulacyjne jest dla przedsiębiorców kluczowa zasadą. Jeżeli mówimy o płaszczyźnie konkurencyjnej gospodarek, zaostrzenie lub rezygnacja z danego celu ma zawsze wymiar konkurencyjny" - powiedział.

"Firmy, które reprezentuję, w sposób właściwy zaczynają transformować swoje aktywa" - powiedział Mirosław Kowalik. Wskazał na przykład Enei, która poprzez modernizację zwiększyła moc elektrowni Kozienicach o 200 MW poprawiając jednocześnie jej sprawność o kilka punktów procentowych. "Jednocześnie budujemy potencjał firm energetycznych po to, żeby realizować nowe inwestycje zgodnie z postępem technologicznym w zakresie OZE" - dodał.
Prezes Enei zwrócił uwagę, że Niemcy rozbudowując moc swoich źródeł odnawialnych utrzymują jednocześnie rezerwę dla nich w postaci 100 GW mocy w źródłach konwencjonalnych. "Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo energetyczne, rezygnując z węgla kamiennego Niemcy budują kopalnię odkrywkową węgla brunatnego, który jest najbardziej emisyjny" - powiedział.

Kowailk przypomniał jednocześnie, że zgodnie z obecnymi regulacjami, każde państwo członkowskie UE decyduje o swoim miksie energetycznym i w jaki sposób będzie się transformowało swoją energetykę .

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: pesel 19.11.2018r. 09:40
No tak, emisja z węgla brunatnego jest największa ale to ma być tylko do pracy uzupełniającej. Mając tyle OZE nie tak... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE