ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREGłos Enei
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT


KALENDARIUM WYDARZEŃ
Enea - Raport za pierwsze półrocze 2019 roku

Kiedy: 30 sierpień 2019
Miejsce:
Organizator: Enea
LW Bogdanka - Raport za pierwsze półrocze 2019 roku

Kiedy: 30 sierpień 2019
Miejsce:
Organizator: LW Bogdanka
Enea - Raport za III kwartał 2019 roku

Kiedy: 21 listopad 2019
Miejsce:
Organizator: EneaSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Enea podsumowała rok pracy bloku B11 w Elektrowni Kozienice
20.12.2018r. 09:51

19 grudnia 2018 r. minął rok od oddania do eksploatacji w Elektrowni Kozienice bloku 11 o mocy 1075 MW. Jaki informuje Enea, udziała nowego bloku w w produkcji energii elektrycznej w Elektrowni Kozienice w okresie styczeń - wrzesień był na poziomie 32 proc.
Z informacji spółki wynika, że w okresie styczeń - wrzesień blok wytworzył 4,126 TWh energii elektrycznej, co dało mu około 32 procentowy udziała w produkcji Elektrowni Kozienice w tym okresie. Średnie obciążenie wyniosło około 790 MW.

Jak podkreśla Enea, dzięki pracy bloku B11 tegoroczny lipiec był miesiącem rekordowej produkcji energii elektrycznej w Elektrowni Kozienice od początku jej eksploatacji. Wyniosła ona prawie 1,713 TWh i była wyższa o 114,683 GWh od dotychczasowego rekordu, który padł w czerwcu. 34 proc. tej produkcji wytworzył nowy blok.

Elektrownia odnotowała również rekordową w swojej historii produkcję dobową, która 11 lipca 2018 r. wyniosła 67,394 GWh. Jest to produkcja o około 25 proc. wyższa od typowej w dni robocze (poniedziałek-piątek).

Grupa zaznacza przy tym, że choć już można powiedzieć, iż dotychczasowa praca bloku potwierdza spełnienie założeń projektowych w zakresie pracy i emisji, to cały czas blok jest w tzw. okresie oswajania, czyli nabywania doświadczeń przez obsługę oraz optymalizacja układów sterowania i regulacji. Warto też zwrócić uwagę, że wykorzystanie pełnego potencjału bloku 11 ograniczały w tym roku zaplanowane przeglądy gwarancyjne.

Enea podkreśla przy tym, że blok B11 jest chłodzony w układzie zamkniętym, tj. w oparciu o 185 metrową chłodnię kominową, a takie rozwiązanie pozwala Elektrowni Kozienice lepiej odpowiadać na wyzwania systemu elektroenergetycznego w okresie upałów, kiedy to bloki chłodzone w układach otwartych muszą niekiedy ograniczać produkcję.
- Dzięki blokowi nr 11 Enea Wytwarzanie mogła w okresie upałów i dużego zapotrzebowania w systemie elektroenergetycznym odnotowywać rekordowe produkcje, wspierając tym samym funkcjonowanie polskiego systemu elektroenergetycznego i bezpieczeństwo energetyczne kraju - czytamy w komunikacie spółki.

Blok spełnia restrykcyjne normy emisji zanieczyszczeń do środowiska. Osiągnięto to dzięki zastosowaniu nowoczesnych instalacji oczyszczania spalin: pięciostrefowych elektrofiltrów, katalitycznej instalacji redukcji tlenków azotu, czy sprawnej instalacji mokrego odsiarczania. Instalacje redukcji emisji NOX, SO2 pozwalają na utrzymanie stężeń tych związków w spalinach poniżej 100 mg/Nm3. Także stężenia pyłu są bardzo niskie (poniżej 10 mg/Nm3). Spełniają wymogi obecnych i przyszłych regulacji w tym zakresie.

- Budowa B11 była największą inwestycją Grupy Enea, a czas jaki już upłynął od oddania bloku do eksploatacji pokazuje, jak bardzo była to potrzebna i trafiona inwestycja - mówi Antoni Józwowicz, prezes Enei Wytwarzanie. - Dzięki niej możemy wytwarzać nie tylko więcej energii, ale robić to też w sposób bardziej ekonomiczny i z zastosowaniem najnowszych rozwiązań w zakresie ochrony środowiska. Nasze działania na rzecz bezpieczeństwa energetycznego, nowoczesności i ekologii mają tu pełne odzwierciedlenie. Nasz blok energetyczny jest prawdziwą perłą polskiej gospodarki i energetyki - podsumowuje Antoni Józwowicz.

Budowa bloku B11 rozpoczęła się w 2012 roku, kamień węgielny wmurowano 21 listopada. Wykonawcą w formie "pod klucz" było konsorcjum Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe GmbH (MHPSE) i Polimex-Mostostal. Wartość tej inwestycji wyniosła 6,4 mld zł brutto. Dziś B11 to jedna z największych jednostek tego typu na świecie, rekordzista Polski pod względem sprawności i mocy.

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: energetyk z nad Wisły 20.12.2018r. 17:53
Brawo dla tych co podjeli decyzję o takiej inwestycji,brawo dla wykonawców brawo dla załogi El Kozienice i brawo dla... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE