ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREGłos Enei
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT


KALENDARIUM WYDARZEŃ
Enea - Raport za pierwsze półrocze 2019 roku

Kiedy: 30 sierpień 2019
Miejsce:
Organizator: Enea
LW Bogdanka - Raport za pierwsze półrocze 2019 roku

Kiedy: 30 sierpień 2019
Miejsce:
Organizator: LW Bogdanka
Enea - Raport za III kwartał 2019 roku

Kiedy: 21 listopad 2019
Miejsce:
Organizator: EneaSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Jest polecenie rozpoczęcia prac związanych z budową Elektrowni Ostrołęka C
29.12.2018r. 20:56 29.12.2018r. 18:37

O zawarciu 28 grudnia 2018 roku porozumienia ze spółką Elektrownia Ostrołęka, dotyczącego realizacji projektu budowy nowego bloku energetycznego 1000 MW - poinformowały Enea i Energa. Zapadła też decyzja w sprawie wyrażenia zgody na wydanie polecenia rozpoczęcia prac (NTP - notice to proceed).
Obie spółki poinformowały, że w związku z uzyskaniem przez Elektrownię Ostrołęka korzystnego wyniku w aukcji rynku mocy oraz wsparcia finansowego w wyniku zawarcia warunkowej umowy mocowej na okres 15 lat, oraz w związku z gotowością do przejścia do kolejnego etapu harmonogramu inwestycji elektrowni Ostrołęka C, tj. etapu Budowy, w dniu 28 grudnia 2018 roku Energa, Enea oraz Elektrownia Ostrołęka rozwiązały umowę inwestycyjną z 8 grudnia 2016 r.

Jednocześnie strony podpisały porozumienie, którego intencją jest zawarcie nowej umowy inwestycyjnej określającej zasady współpracy Energi i Enei oraz finansowania elektrowni Ostrołęka C w fazie budowy. W treści porozumienia określono nowe zasady współpracy, w tym strukturę finansowania projektu, gdzie Enea deklaruje zaangażowanie finansowe dla realizacji etapu budowy w wysokości 1 mld zł, Energa w wysokości nie mniej niż 1 mld zł, poza środkami już zaangażowanymi. Ponadto porozumienie przewiduje zaangażowanie innych inwestorów w pozostałym zakresie koniecznym do pokrycia nakładów finansowych projektu.

Do 28 stycznia 2019 roku strony porozumienia zamierzają między innymi uzgodnić formę, harmonogram oraz warunki zaangażowania finansowego inwestora finansowego oraz/lub innych inwestorów. W tym terminie ma zostać zawarta również nowa umowa inwestycyjną. Inwestorzy planują też uzgodnienie zasad udzielenia spółce Elektrownia Ostrołęka przez kredytodawców kredytów niezbędnych dla ukończenia etapu budowy, w sposób nie naruszający zobowiązań przyjętych przez Eneę i Energę w ramach finansowania zewnętrznego (tzw. financial covenants).

- Nowy blok energetyczny - Ostrołęka C będzie stabilnym i nowoczesnym źródłem wytwórczym energii elektrycznej. To ważny dla bezpieczeństwa energetycznego projekt dla Polski - powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski. - To kluczowa inwestycja, która ma istotne znaczenie w sytuacji szybkiego wzrostu zużycia prądu przez Polaków i przemysł - szczególnie dla części północno - wschodniej naszego kraju. Do 2030 roku w Polsce potrzebnych jest jeszcze 7-8 takiej wielkości bloków energetycznych. Ta inwestycja jest pierwszym, ważnym krokiem na tej trudnej drodze - dodał

W listopadzie minister energii Krzysztof Tchórzewski mówił, że udział banków w finansowaniu nowego bloku w Elektrowni Ostrołęka wyniesie 30-35 proc. Resztę stanowić będzie wkład własny Energi, Enei i TFI Energia.

Na początku września Energa i Enea podpisały porozumienie z FIZAN Energia w sprawie jego potencjalnego zaangażowania kapitałowego w projekt budowy elektrowni Ostrołęka C w wysokości do 1 mld zł.

Inwestorem w projekcie Ostrołęka C jest Elektrownia Ostrołęka. Po połowie udziałów w spółce mają Enea i Energa. W połowie października na placu budowy elektrowni rozpoczęły się prace przygotowawcze.

- Realizacja projektu budowy nowej elektrowni w Ostrołęce wchodzi w kolejny etap. Prace przygotowawcze przebiegały zgodnie z założeniami. Konsekwentnie realizujemy naszą strategię wzmocnienia pozycji na rynku wytwórców energii elektrycznej - powiedziła Alicja Barbara Klimiuk, p.o. prezesa zarządu Energi
- Dziękuję naszym partnerom za podjęcie przedsięwzięcia i działania, które mają doprowadzić do pomyślnego sfinalizowania projektu. Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem realizacji inwestycji i - jak wynika z zapewnień naszych partnerów - w zakładanym terminie powinien być gotowy do eksploatacji nowoczesny, niskoemisyjny, wysokosprawny blok energetyczny o mocy 1 000 MW. Elektrownia Ostrołęka C, jako jeden z istotnych elementów stabilności systemu energetycznego, będzie miała pozytywny wpływ na możliwość bilansowania zapotrzebowania na energię. Inwestycja ta jest ważna dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego odbiorcom w północno-wschodniej Polsce dodała.

- Elektrownia Ostrołęka C to strategiczna inwestycja dla polskiego sektora wytwarzania energii. Jej głównym zadaniem jest stabilizacja systemu i zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego kraju. Docelowo zabezpieczy dostępną moc dla rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną spowodowanego szybkim rozwojem gospodarczym Polski - powiedział Mirosław Kowalik, prezes Zarządu Enei. - Budowa nowoczesnej i wysokosprawnej jednostki to niezwykle złożony proces, wymagający od zaangażowanych podmiotów ścisłej współpracy podczas każdego etapu prac. W tym procesie będziemy wykorzystywać doświadczenie zdobyte przy budowie bloku B11 w Kozienicach - dodał prezes Enei.

Jak wyjaśniają Enea i Energa zawarcie porozumienia stanowiło warunek wydania zgody na wydanie polecenia rozpoczęcia prac (ang. NTP - notice to proceed) dla generalnego wykonawcy przez spółkę Elektrownia Ostrołęka.

Spółki poinformowały również, że nadzwyczajne zgromadzenie wspólników Elektrowni Ostrołęka podjęło 28 grudnia uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na wydanie polecenia rozpoczęcia prac (ang. NTP - notice to proceed). W efekcie zarząd spółki Elektrownia Ostrołęka wydał polecenie rozpoczęcia prac związanych z budową Elektrowni Ostrołęka C generalnemu wykonawcy: Konsorcjum GE Power i Alstom Power Systems.

- Cieszę się, że rozpoczynamy kolejny etap realizacji strategicznego projektu dla naszych właścicieli i dla polskiej energetyki - powiedział Edward Siurnicki, prezes zarządu spółki Elektrownia Ostrołęka. - Elektrownia Ostrołęka. otrzymała od Polskich Sieci Elektroenergetycznych potwierdzenie zawarcia umowy mocowej na okres 01.01.2023 - 31.12.2037 na moc w wysokości 852,603 MW. Mamy solidnych partnerów, kompetentny, z odpowiednimi kwalifikacjami i doświadczeniem, zespół ludzi. Jestem przekonany, że ambitny projekt zostanie zrealizowany w zakładanym czasie i w 2023 roku będziemy gotowi do wypełniania obowiązków wynikających z zawartej umowy - dodał prezes.

Zgodnie ze wstępnymi wynikami aukcji głównej w ramach rynku mocy na rok dostaw 2023, planowany blok węglowy w Elektrowni Ostrołęka zakontraktował łącznie 852,6 MW obowiązku mocowego z umową mocową na 15 lat w cenie 202,99 zł/kW/rok.

W połowie lipca Elektrownia Ostrołęka podpisała umowę z generalnym wykonawcą inwestycji, konsorcjum GE Power i Alstom Power Systems. Wartość inwestycji wynosi ok. 6 mld zł brutto. Zgodnie z harmonogramem przekazanie bloku nastąpi w ciągu 56 miesięcy od momentu wydania polecenia rozpoczęcia prac.

KOMENTARZE ( 13 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Mmmm 29.12.2018r. 19:07
Zla decyzja...kolejna
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowedź: 30-12-2018r. 07:31 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Eko 29.12.2018r. 20:00
To nie ma znaczenia czy to będzie Ostrołęka czy inna elektrownia. Trzeba budować nowe bloki, bo prądu zabraknie.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: antymonopol 29.12.2018r. 20:03
Budowa niekonkurencyjnego molocha węglowego na ruski węgiel to jest decyzja polityczna podjęta przez Tchórzewskiego.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Księgowy 29.12.2018r. 22:15
Decyzja jest tylko pieniędzy nie ma.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: KRK 30.12.2018r. 00:38
Powtarzam mój komentarz z lipca 2018r.: Decyzja o budowie nowego bloku węglowego w Ostrołęce przekreśla definitywnie... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 30-12-2018r. 23:20 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Pragmatyczny obywatel 30.12.2018r. 19:41
Niestety ale po raz kolejny rządzący naszym krajem pokazują, że nie patrzą w przyszłość. razem z Opolem, Jaworznem i... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: do KRK 31.12.2018r. 00:09
ujawnij sie, ze jestes agentem wplywu RU
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 31-12-2018r. 18:05 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 31.12.2018r. 15:02
11 kwi 2017 o g.19:00 moc wiatraków w Polsce wynosiła 3682 MW. 11 kwi 2017 o g.20:00 moc wiatraków w Polsce wynosiła... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: liczyk 31.12.2018r. 17:19
minimalna moc godzinowa generowana przez wiatraki do sieci w 2018 wyniosła 23 MW... czy wystarczy na oświecenie... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 13 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE