ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREGłos Enei
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT


KALENDARIUM WYDARZEŃ
Enea - Raport roczny za 2019 rok

Kiedy: 26 marzec 2020
Miejsce:
Organizator: Enea
Enea - Raport za I kwartał 2020 roku

Kiedy: 22 maj 2020
Miejsce:
Organizator: EneaSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Prezes URE zatwierdził taryfy dystrybucyjne na 2019 rok
22.03.2019r. 14:27

22 marca 2019 r. Prezes URE zatwierdził taryfę przesyłową Operatora Systemu Przesyłowego - PSE oraz taryfy dystrybucyjne pięciu największych dystrybutorów energii elektrycznej : PGE Dystrybucja, Tauron Dystrybucja, Enea Operator, Energa Operator oraz innogy Stoen Operator. Jednocześnie regulator poinformował, że nie zatwierdzi taryf na sprzedaż energii dla odbiorców w gospodarstwach domowych w 2019 roku
Stawki dystrybucji dla odbiorców w gospodarstwach domowych spadną średnio o ok. 5 złotych miesięcznie (6,6%)

W sumie spadek średniej stawki za dystrybucję dla wszystkich grup taryfowych ( A, B, C i G) dla pięciu największych dystrybutorów wynosi 4% i wynika głównie z ustawowego obniżenia stawek opłaty przejściowej. Uzyskanie takiego efektu nie byłoby możliwe, gdyby nie wpływ Prezesa URE na skalkulowanie pozostałych stawek opłat przedsiębiorstw w taki sposób, aby chronić odbiorców przed wzrostem opłat, a jednocześnie zapewnić przedsiębiorstwom środki na realizację inwestycji służących bezpieczeństwu dostaw.

Operator Systemu Dystrybucyjnego
Spadek rachunku w części dot. dystrybucji w grupie G11 przy średnim zużyciu 1780 kWh Spadek rachunku w części dot. dystrybucji w grupie G12 przy średnim zużyciu 3399 kWh
[zł/miesiąc] [zł/miesiąc]
ENEA Operator 4,86 4,58
ENERGA Operator 4,86 4,58
PGE Dystrybucja 4,91 - 5,25 4,55 - 4,73
TAURON Dystrybucja 4,86 4,57 - 4,58
innogy Stoen Operator 4,98 4,70


Skutki zmian rachunków w dystrybucji obliczono dla odbiorców w gospodarstwach domowych zużywających energię w grupach G11 i G12 - dla średniego zużycia w kraju, co w przybliżeniu odpowiada rocznemu zużyciu energii w tych grupach przez przeciętną 3 osobową rodzinę, przy najczęściej stosowanym okresie rozliczeniowym.

Dla PGE i TAURON łączne skutki dla odbiorców podano w przedziałach ze względu na istniejące jeszcze zróżnicowanie stawek opłat w poszczególnych obszarach.
Operator Systemu Dystrybucyjnego Zmiana średniej stawki w dystrybucji ogółem (%) Zmiana średniej stawki w dystrybucji dla odbiorców w grupach G (%)
ENEA Operator - 3,3 - 7,4
ENERGA Operator - 3,9 - 5,6
PGE Dystrybucja - 3,9 - 6,3
TAURON Dystrybucja - 4,0 - 7,1
innogy Stoen Operator - 7,3 - 8,5
RAZEM - 4,0 - 6,6


Warto przypomnieć, że taryfy dystrybucyjne nie mogły zostać zatwierdzone w terminie umożliwiającym ich wejście w życie z początkiem 2019 r. ze względu na przepisy uchwalonej 28 grudnia 2018 r. tzw. ustawy prądowej . Dopiero nowelizacja tej ustawy, która weszła w życie 6 marca br., wyłączyła spod regulacji ustawy zasady określania stawek opłat dystrybucji i przesyłania energii elektrycznej, a tym samym umożliwiła Prezesowi URE kontynuowanie postępowań administracyjnych w sprawie zatwierdzenia tych taryf

Regulator nie zatwierdzi taryf na sprzedaż energii dla odbiorców w gospodarstwach domowych w 2019 roku

Nowe regulacje prawne spowodowały także zawieszenie części kompetencji regulatora - wynikających z ustawy Prawo energetyczne - do ustalania taryf na obrót energią w oparciu o zasadę kosztów uzasadnionych czy też zasadę równoważenia interesów przedsiębiorstw energetycznych oraz odbiorców energii.

Na mocy ustawy zamrażającej ceny prądu nastąpiło przedłużenie do końca 2019 r. stosowania cen ustalonych w taryfach funkcjonujących w dniu 31 grudnia 2018 r. W związku z tym rozpatrywanie przez Prezesa URE wniosków sprzedawców energii o zatwierdzenie taryf na 2019 rok stało się bezprzedmiotowe. Dlatego postępowania administracyjne w tych sprawach zostaną umorzone.
Zobacz także:

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: ENERGO 24.03.2019r. 10:06
Jeżeli nie będziemy uwzględniać w ocenie spadku opłaty przejściowej który nastąpił od 01.01.2019r. to okaże się że w grupach taryfowych A,B,C mamy wzrost powyżej 5%.

Grunt to propaganda - elektorat zapłaci w towarach i usługach.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE