ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREGłos Enei
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT


KALENDARIUM WYDARZEŃ
Enea - Raport za pierwsze półrocze 2019 roku

Kiedy: 30 wrzesień 2019
Miejsce:
Organizator: Enea
Enea - Raport za III kwartał 2019 roku

Kiedy: 21 listopad 2019
Miejsce:
Organizator: Enea
LW Bogdanka - Raport za III kwartał 2019 roku

Kiedy: 21 listopad 2019
Miejsce:
Organizator: LW BogdankaSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Sąd stwierdził nieważność uchwały WZ Enei ws. przystąpienia do projektu Ostrołęka C
01.08.2019r. 12:32 01.08.2019r. 09:39

Sąd Okręgowy w Poznaniu stwierdził nieważność uchwały walnego zgromadzenia Enei z września 2018 roku w sprawie wyrażenia zgody na przystąpienie do etapu budowy projektu Ostrołęka C - podała spółka w komunikacie.
Pozew o stwierdzenie nieważności uchwały złożyła fundacja "Clientearth Prawnicy dla Ziemi".

"Sąd Okręgowy uwzględnił powództwo w zakresie roszczenia głównego (o stwierdzenie nieważności uchwały) i stwierdził nieważność Uchwały" - podano w komunikacie.

Wyrok jest nieprawomocny.

W komunikacie prasowym ClientEarth podało, że decyzja sądu to sukces akcjonariuszy Enei i samej fundacji, a także znak, że inwestorzy powinni ponownie przemyśleć zasadność projektu.

"To dobra wiadomość, zarówno dla akcjonariuszy Enei, jak i klimatu. Elektrownia jest na dobrej drodze, by stać się aktywem osieroconym, który niesie ze sobą wyraźne i dobrze udokumentowane ryzyko finansowe. Inwestorzy są prawnie zobowiązani do zarządzania ryzykiem związanym z klimatem i mogą ponieść odpowiedzialność, jeśli nie wywiążą się z tego obowiązku. Enea i Energa powinny zrezygnować z Ostrołęki C zanim zacznie ona generować dodatkowe koszty dla spółek i akcjonariuszy" - powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, prezes Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi dr Marcin Stoczkiewicz.
"(...) Realizacja tego projektu to niepotrzebne obciążenie dla państwa i podatników. W żaden sposób nie jest też konieczna dla bezpieczeństwa energetycznego kraju. Enea i Energa muszą realistycznie ocenić przyszłość rynku energetycznego w Polsce. W tańszych, krajowych odnawialnych źródłach energii jest ogromny potencjał zatrudnienia" - dodał Stoczkiewicz.
Walne zgromadzenie Enei wyraziło we wrześniu 2018 roku kierunkową zgodę na przystąpienie do etapu budowy bloku w Elektrowni Ostrołęka C, ale część akcjonariuszy zgłosiła sprzeciw wobec tej uchwały. Efektem sprzeciwu był pozew zgłoszony przez "Clientearth Prawnicy dla Ziemi".

Inwestorem w projekcie Ostrołęka C jest spółka Elektrownia Ostrołęka, w której po połowie udziałów mają Enea i Energa.

W połowie lipca 2018 roku Elektrownia Ostrołęka podpisała umowę z generalnym wykonawcą inwestycji, konsorcjum GE Power i Alstom Power Systems. Wartość inwestycji wynosi ok. 6 mld zł brutto. Zgodnie z harmonogramem przekazanie bloku ma nastąpić w ciągu 56 miesięcy od momentu wydania polecenia rozpoczęcia prac, które nastąpiło w grudniu ubiegłego roku.

Po koniec grudnia ubiegłego roku Enea, Energa i Elektrownia Ostrołęka podpisały porozumienie dotyczące realizacji bloku - Enea deklarowała wtedy zaangażowanie w wysokości 1 mld zł, a Energa co najmniej 1 mld zł.

KOMENTARZE ( 4 )


Autor: zgryźliwy 02.08.2019r. 11:30
Dzisiaj rano, całe, zbudowane 20-letnim wysiłkiem niemieckie OZE o mocy 106 GW dało praktycznie zero energii odnawialnej. Zero wiatru, słoneczko późno dzisiaj wstało i w takim bardzo złym humorze... Wielkoskalowe elektrownie regulacyjne mają przed sobą świetlaną przyszłość, a zapotrzebowanie na nie wynosi dokładnie 100 % mocy ( taka szybka analiza rynku ). Nie rozumiem tylko, co obca organizacja może mieć do ważności uchwał w obcej firmie.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Życzliwy 02.08.2019r. 13:08
To proste, kupujesz akcję (choćby jedną), rejestrujesz się na WZ i dalej działasz zgodnie z Kodeksem...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: hmm 04.08.2019r. 16:01
skoro Walne Zgromadzenie podjęło tę uchwałe to jakim prawem Sąd stwierdził o jej nieważności? Wytłumaczcie mi proszę? Bo nie rozumiem? Większość akcjonariuszy głosowało za prawda? Jakiś niuansik prawny wynależiono? Nie wnikam w zasadność tej uchwały ale w to jak sąd mógł to unieważnić?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Małgorzata 04.08.2019r. 21:12
Święta racja, dlaczego żaden z mędrców od ekologii nie odpowiada?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE