ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREGłos Enei
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT


KALENDARIUM WYDARZEŃ
Enea - Raport za I półrocze 2020 r.

Kiedy: 3 wrzesień 2020
Miejsce:
Organizator: Enea
Enea - Raport za III kwartał 2020 roku

Kiedy: 26 listopad 2020
Miejsce:
Organizator: EneaSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Drożdż: energetyka jest u progu rewolucji technologicznej w zakresie IT
04.09.2019r. 11:21

- Samolecząca się sieć jest to absolut, do którego dąży również Enea - powiedział Wojciech Drożdż, wiceprezes zarządu ds. innowacji i logistyki Enei Operator podczas trwającego w Krynicy Forum Ekonomicznego. - Myślę, ze stoimy u progu rewolucji technologicznej w zakresie IT- dodał. - Najważniejsza jest przewaga w dostępie do wiedzy i zabezpieczenie tej wiedzy - wyjaśnił.
Wojciech Drożdż podkreślił, że OSD starają się minimalizować ryzyko zmniejszenia bezpieczeństwa sieci krytycznej. Enea Operator nieustannie podnosi bezpieczeństwo sieci dystrybucyjnych poprzez kwestie związane z IT oraz dążenie do smart grid. - Więcej automatyki w sieciach daje możliwość szybszego reagowania na zaniki napięcia - powiedział. Drożdż zwrócił uwagę, że systemy inteligentnych liczników dają możliwości pozyskiwania bardzo dużej ilości danych. W Enea jest to ok. 28 mln danych wpływających od 4,5 mln, klientów grupy. Jego zdaniem przyczyni się to do poprawy bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej. - Zbieranie takiej ilości danych spowoduje, że infrastruktura krytyczna będzie bardziej bezpieczna i bardziej przewidywalna - powiedział Wojciech Drożdż. - Niemniej jednak zważywszy na geopolitykę i to co się dzieje w świecie, jest to bardzo duże wyzwanie, głównie w sferze IT - dodał.

Wiceprezes w Enea podkreślił, że grupa planuje wymienić sieć napowietrzną na kablową. - Wymiana sieci napowietrznej na kablową pozwoli na dużo bezpieczniejszy i mniej awaryjny sposób dostarczania energii elektrycznej do odbiorców- wyjaśnił. - Szczególnie istotne jest to w obszarach zalesionych - dodał. Podkreślił, że każda nowa inwestycja w obszarach leśnych będzie inwestycją kablowaną, co zagwarantuje większą stabilizację sieci.
Zapytany o rolę OSD w przyszłości powiedział, że operatorzy będą musieli nie tylko dystrybuować energię, ale również zabezpieczać inne obszary rozwoju rynku prosumenckiego. - Myślę, że operator będzie podążał w kierunku magazynowania energii i procesów z tym związanych - powiedział Wojciech Drożdż. - Jest to nieodzowny element stabilizacji sieci - dodał. - Bardzo istotne będzie również zapewnienie bezpieczeństwa pracowników samej energetyki, którzy będą pracować w systemach nie do końca przewidywalnych pod względem kierunku przepływu energii - podsumował Wojciech Drożdż.

KOMENTARZE ( 2 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Grands 05.09.2019r. 10:01
Sieci napowietrzne są 5x tańsze niż kablowe. Najdrożej jest jak każdy ma swoją elektrownię. Reszta to propaganda i... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 07-09-2019r. 20:51 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE