ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREGłos Enei
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT


KALENDARIUM WYDARZEŃ
Enea - Raport za I półrocze 2020 r.

Kiedy: 3 wrzesień 2020
Miejsce:
Organizator: Enea
Enea - Raport za III kwartał 2020 roku

Kiedy: 26 listopad 2020
Miejsce:
Organizator: EneaSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Kowalik: chcąc dokonać transformacji sektora elektroenergetycznego należy patrzeć na trendy, które panują w jego otoczeniu
04.09.2019r. 22:19

Jeżeli chcemy dokonać transformacji sektora elektroenergetycznego, musimy patrzeć na trendy, które panują w jego otoczeniu. Firma, która chce się rozwijać, musi właściwie to identyfikować i właściwie dostosować się organizacyjnie, technologicznie i finansowo do tego, aby sprostać nowym wymaganiom - powiedział prezes Enei Mirosław Kowalik podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy.
Prezes Enei wskazał na przykład kopalni Bogdanka będącej w grupie Enea od października 2015 r. Posiada ona duży potencjał wydobywczym i jedne z najniższych kosztów wydobycia węgla. Wydobywany surowiec należy właściwie zagospodarować, albo poszukiwać technologii umożliwiających jego właściwie zagospodarowanie. Prez. Kowalik przypomniał, że w Bogdance prowadzone są badania nad zgazowaniem węgla, z którego otrzymywany będzie syngaz, służący do produkcji energii elektrycznej lub innych produktów chemicznych. Stanowi to przykład przejścia od energetyki konwencjonalnej wykorzystującej węgiel do produkcji energii do technologii nowej generacji, która dość zaawansowanie rozwija się na kontynencie amerykańskim czy w Japonii.

- Mówiąc o transformacji sektora, z reguły skupiamy się na jednym z elementów łańcucha wartości czyli wytwarzaniu energii. Nie należy zapominać jednak, że elementem łańcucha wartości jest również dystrybucja. Jednym z obecnych trendów są instalacje prosumenckie, w których następuje wymiana danymi z klientami. W tej sytuacji wychodząc naprzeciw pewnym trendom należy uelastycznić dystrybucję. Jest to wyzwanie technologiczne, którego celem jest automatyzacja procesów i automatyczne wykrywanie usterek - powiedział Mirosław Kowalik.
Innym megatrendem przywołanym przez prez. Enei jest internet rzeczy. - Jeżeli jako firma właściwie zdiagnozujemy te tendencje, to jesteśmy w stanie zaprojektować nowe modele biznesowe i przekształcić nasz łańcuch wartości w sposób, który w przyszłości będzie przynosić nam odpowiedni zysk - powiedział Mirosław Kowalik.

Prezes Enei zwrócił uwagę, że kluczowym jest dobór odpowiednich partnerów technologicznych. - Jako Polska potrzebujemy jeszcze dużo czas, aby wypracować własne technologie w obszarze energetyki, szczególnie w zakresie wytwarzania energii. Właściwe zdiagnozowanie sposobu eksploatacji nowych urządzania i zmapowanie ryzyk z tym związanych stanowi wyzwanie dla firm takich jak Enea - podsumował Mirosław Kowalik.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE