ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREGłos Enei
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT


KALENDARIUM WYDARZEŃ
Enea - Raport za I półrocze 2020 r.

Kiedy: 3 wrzesień 2020
Miejsce:
Organizator: Enea
Enea - Raport za III kwartał 2020 roku

Kiedy: 26 listopad 2020
Miejsce:
Organizator: EneaSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Kowalik: finansowanie nowych transformacji wymaga uporządkowania i systemowego podejścia do finansów
08.10.2019r. 12:11

- Rynek kapitałowy i instytucje finansowe łatwo definiują potencjał finansowy spółek energetycznych, a w rzeczywistości jest to bardziej złożone zagadnienie - powiedział podczas trwającego Kongresu 590 Mirosław Kowali, prezes Enei. - Mówiąc o potencjale finansowym spółek energetycznych, trzeba brać pod uwagę transformację energetyczną, która ma miejsce w całej Europie - dodał.
Zapytany o sposoby finansowania nowych transformacji prezes Enei podkreślił, że sposobów finansowania jest wiele. Są to zarówno pożyczki, fundusze, jak i dotacje państwowe i unijne. Instytucje finansowe odgórnie narzucają osiąganie pewnych wskaźników, zapominając czasem, że finansowanie służy poprawie konkurencyjności gospodarki. - Możliwość skorzystania z zewnętrznego finansowania wymaga uporządkowania i systemowego podejścia do kwestii finansów. - powiedział Kowalik. - Trzeba wiedzieć gdzie szukać pieniędzy, jak się o nie starać oraz w jaki sposób się nimi zarządzać - dodał.

W swojej wypowiedzi prezes Enei zwrócił również uwagę, że od 4 lat spółka w sposób zrównoważony rozwija się we wszystkich obszarach budując odpowiedni potencjał do transformacji. Enea zwiększyła swoją moc zainstalowaną, z 3 GW do 6 GW, dzięki czemu jest drugim producentem energii elektrycznej w Polsce. - Staramy się rentownie wykorzystywać nasze aktywa, po to żeby zbudować odpowiedni potencjał inwestycyjny dla transformacji zarówno naszych źródeł wytwórczych, jak również nie lekceważyć inwestycji w dystrybucję - powiedział Kowalik. Enea jest jednym z głównych beneficjentów funduszy ministerialnych, tzw. funduszy programu operacyjnego. Blisko 400 mln zł przeznaczono na rozbudowę infrastruktury dystrybucji. - Inwestycja w rozwój dystrybucji jest konieczna chcąc w bezpieczny sposób włączyć OZE do KSE. ak podkreślił Kowalik, większe nakłady finansowe OSD bezpośrednio wynikają z rozwoju energetyki rozproszonej oraz podłączania źródeł odnawialnych. - Niektórzy analitycy twierdzą, że w nowej perspektywie 2021 - 2030 wydatki na OSD powinny wzrosnąć trzykrotnie - zasygnalizował Mirosław Kowalik. - W perspektywie następnego dziesięciolecia projektowany poziom wydatków na OSD w Europie wynosi 60 - 110 mld euro - dodał.
Kowalik podkreślił, że trzeba zwrócić uwagę na to w jaki sposób wkomponować źródła odnawialne w miks energetyczny i zabezpieczyć bezpieczeństwo energetyczne dostaw, tak żeby nie rozregulować krajowych systemów elektroenergetycznych. - Łatwo jest rozregulować KSE nadmiarem mocy z niestabilnych OZE, przy jednoczesnym braku magazynów, czy braku stabilnych źródeł - powiedział. - Konwencjonalne źródła stają się coraz mniej atrakcyjne i mniej rentowne, jednak gwarantują stabilność - dodał. - Odpowiedzią na to wyzwanie jest rynek moc - skomentował Kowalik. - Energetykę trzeba rozpatrywać w perspektywie długoterminowej i pomimo realizowanej transformacji musimy pamiętać o stabilnych źródłach energii - powiedział Mirosław Kowalik. - Brak stabilnych źródeł energii może zagrozić bezpieczeństwu dostaw energii - powiedział na zakończenie.

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: antymonopol 09.10.2019r. 12:06
OZE to nie tylko wiatraki i pv ale też stabilne biogazownie, pompy ciepła, geotermia, różne rodzaje hybrydowe, a dla pozostałych OZE magazyny energii i ciepła.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE