ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREGłos Enei
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT


KALENDARIUM WYDARZEŃ
Enea - Raport za I półrocze 2020 r.

Kiedy: 3 wrzesień 2020
Miejsce:
Organizator: Enea
Enea - Raport za III kwartał 2020 roku

Kiedy: 26 listopad 2020
Miejsce:
Organizator: EneaSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Enea Wytwarzanie chce kasacji wyroku o tzw. resztówkę udziałów w MPEC Białystok
19.10.2019r. 10:17

Enea Wytwarzanie złożyła kasację od wyroku, na podstawie którego zapłaciła gminie Białystok blisko 29,5 mln zł z odsetkami w procesie o tzw. resztówkę ze sprzedaży komunalnej spółki ciepłowniczej MPEC - dowiedziała się PAP w białostockim sądzie apelacyjnym.
"Zgodnie z prawem nasza spółka wykonała wyrok Sądu Apelacyjnego w Białystoku i zapłaciła na rzecz miasta Białystok należności wynikające z rzeczonego wyroku. Jednocześnie nadal jesteśmy przekonani o zasadności naszej interpretacji porozumienia, dotyczącej oferty nabycia tzw. resztówki, stąd decyzja o złożeniu kasacji" - poinformował PAP rzecznik prasowy Enei Wytwarzanie Piotr Kutkowski.

W 2014 roku spółka ta objęła 85 proc. udziałów MPEC Białystok, płacąc za nie ok. 260 mln zł. Władze miasta stały na stanowisku, iż z umowy sprzedaży komunalnej firmy wynikał też obowiązek nabywcy dotyczący wykupu tzw. resztówki, czyli - według definicji przyjętej przez samorząd - udziałów pozostałych w dyspozycji gminy, których nie objęli pracownicy MPEC.

Po to, by zaspokoić prawa załogi, miasto pozostawiło 15 proc. udziałów, ostatecznie jednak do dyspozycji pracowników było ich znacznie mniej. Pozostałe udziały gmina uznała za resztówkę i stała na stanowisku, że Enea Wytwarzanie jest zobowiązana je wykupić.

Według Enei definicja tej resztówki była jednak inna i nie jest nią cała pula udziałów, o których mówiła gmina, a jedynie te, które były w ofercie dla pracowników, ale z różnych powodów (przeważnie osobistych) nie zostały przez nich objęte.

Dlatego w tym procesie strona pozwana chciała oddalenia powództwa miasta o zapłatę za wszystkie udziały, które mu pozostały. Twierdziła, że jej oferta dotyczyła nie tej całej puli, liczącej 126 tys. udziałów, a jedynie 4,2 tys. udziałów.

W sierpniu 2018 roku Sąd Okręgowy w Białymstoku uwzględnił jednak powództwo gminy w całości i zasądził na jej rzecz blisko 29,5 mln zł z ustawowymi odsetkami za opóźnienie, liczonymi od 25 stycznia 2017 roku do dnia zapłaty.
Enea Wytwarzanie taki wyrok I instancji zaskarżyła. W jej ocenie rozumienie pojęcia resztówki przez obie strony było odmienne i w tej sytuacji nie doszło do skutecznego przyjęcia oferty złożonej przez spółkę. Chciała oddalenia powództwa lub uchylenia wyroku i zwrotu sprawy do sądu okręgowego.

Cztery miesiące temu Sąd Apelacyjny w Białymstoku wyrok utrzymał w mocy. Uznał, że kluczowa dla sprawy była umowa podpisana przez strony.

Po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem tego orzeczenia, Enea Wytwarzanie złożyła kasację. Po dopełnieniu wszelkich formalności w sądzie apelacyjnym, trafi ona do Sądu Najwyższego.

Już raz SN musiał podejmować decyzje związane z tym sporem. Oceniał bowiem, czy sprawa apelacyjna może odbywać się w Białymstoku. Wraz z apelacją pełnomocnik pozwanej spółki złożył bowiem wniosek o wyłączenie od rozpoznania apelacji wszystkich sędziów białostockiego sądu apelacyjnego - nie tylko z cywilnego, ale również z pozostałych wydziałów tego sądu.

Uzasadniając swój wniosek powołał się on np. na taki argument, iż roszczenie w przedmiotowej sprawie stanowi ok. 2 proc. budżetu Białegostoku na 2018 rok i jest jego "istotnym składnikiem", a sędziowie wykonujący swój zawód na terenie miasta mają "interes faktyczny", aby budżet gminy, gdzie zamieszkują, orzekają i mają "swoje centrum interesów życiowych oraz gospodarczych" został zasilony kwotą 30 mln zł.

Sąd Najwyższy uznał jednak, że nie ma prawnych przeszkód, by w Białymstoku była rozpatrywana sprawa, w której jedną ze stron jest miejscowa gmina.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE