ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREGłos Enei
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT


KALENDARIUM WYDARZEŃ
Enea - Raport za I półrocze 2020 r.

Kiedy: 3 wrzesień 2020
Miejsce:
Organizator: Enea
Enea - Raport za III kwartał 2020 roku

Kiedy: 26 listopad 2020
Miejsce:
Organizator: EneaSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Enea Operator ogranicza straty transformatorach
21.10.2019r. 08:15

Enea Operator zrealizowała projekt, którego celem było ograniczenie strat mocy i energii w transformatorach. Jak informuje spółka, dzięki zastosowaniu specjalnego algorytmu obliczeniowego możliwy będzie optymalny dobór transformatorów do warunków obciążenia sieci średniego i niskiego napięcia.
Enea tłumaczy, że straty w transformatorach wynikają głównie z niedopasowania mocy urządzenia do rzeczywistego obciążenia sieci. Dzieje się tak na skutek niewielkiej ilości dostępnych danych, na podstawie których dobierane były transformatory w stacjach transformujących średnie napięcie na niskie (SN/nN).

Z informacji spółki wynika, że algorytm obliczeniowy, opracowany w ramach projektu, będzie dokonywał kompleksowej analizy obciążenia sieci na podstawie danych pozyskanych z wielu źródeł. Wśród nich są elementy inteligentnej sieci, jak liczniki bilansujące i system informacji geograficznej (GIS). Algorytm będzie brał pod uwagę również prognozy wzrostu zapotrzebowania na moc i produkcję energii z OZE a także korzystał z informacji pogodowych IMGW. W wyniku kompleksowej analizy, program przedstawi rekomendację optymalnego doboru transformatora do rzeczywistej ilości dystrybuowanej energii elektrycznej w określonym miejscu sieci Enei Operator.

- Efekty realizacji projektu przyczyniają się do redukcji strat oraz zmniejszenia awaryjności sieci. Opracowany algorytm wpłynie na ograniczenie kosztów związanych z zakupem i eksploatacją transformatorów. Oprócz doboru najlepszych oraz najbardziej wydajnych transformatorów w danych lokalizacjach, wdrożenie projektu wpłynie na poprawę efektywności pracy sieci dystrybucyjnej co w konsekwencji prowadzi do obniżenia emisji CO2 do atmosfery - powiedział Wojciech Drożdż, wiceprezes Enei Operator ds. innowacji i logistyki.
Praca nad realizacją projektu trwała od czerwca 2018 r. i była możliwa dzięki zaangażowaniu środków z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

- Algorytm zostanie wdrożony w centralnym systemie pomiarowym Enei Operator. Takie rozwiązanie pozwoli naszym służbom technicznym na bieżąco dostarczać dane do algorytmu oraz prowadzić nadzór nad prawidłową pracą jednostek transformatorowych - powiedział Grzegorz Marciniak, dyrektor Departamentu Zarządzania Informacją Pomiarową w Enei Operator.

Projekt został zrealizowany we współpracy Departamentu Zarządzania Informacją Pomiarową oraz Biura Inicjatyw Innowacyjnych Enei Operator z Politechniką Poznańską, pełniącą rolę partnera naukowego i podwykonawcy przedsięwzięcia.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE