ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREGłos Enei
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT


KALENDARIUM WYDARZEŃ
Enea - Raport za I półrocze 2020 r.

Kiedy: 3 wrzesień 2020
Miejsce:
Organizator: Enea
Enea - Raport za III kwartał 2020 roku

Kiedy: 26 listopad 2020
Miejsce:
Organizator: EneaSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W Poznaniu odsłonięto mural oczyszczający powietrze
29.11.2019r. 14:12

Na ścianie budynku osiedlowego Domu Kultury "Wiktoria" na poznańskim os. Zwycięstwa powstał mural przedstawiający nowoczesne miasto, wytwarzające zieloną energię i nią zasilane. Instalacja została przygotowana specjalnymi farbami oczyszczającymi powietrze, a w jej tworzenie włączyła się Enea.
Mural został wykonany na ścianie budynku osiedlowego domu kultury na poznańskich Winogradach. Jak podkreślono w trakcie odsłonięcia malunku, użyte do jego powstania farby oczyszczają powietrze, wchłaniając i rozkładając niektóre składowe smogu, w tym te emitowane przez samochody. Przez kolejne dziesięć lat mural ma zmniejszać zanieczyszczenie powietrza tak samo, jak 77 drzew.

Jadwiga Emilewicz podkreśliła, że kwestia jakości powietrza "nie jest kwestią abstrakcyjną, ale wiąże się bezpośrednio z jakością życia w naszych miastach". Zaznaczyła, że ten temat będzie jednym z priorytetów w najbliższych latach.

"Miasta w Polsce coraz szybciej się rozwijają, mają też ogromny potencjał do wdrażania innowacyjnych rozwiązań. Obserwujemy prawdziwy boom na budowę mikroinstalacji fotowoltaicznych, mających zapewnić energię elektryczną na użytek własny" - powiedziała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Dodała, że biorąc pod uwagę tempo przyłączania i uruchamiania kolejnych instalacji, Polska może znaleźć się na 4. miejscu w UE pod względem rocznych przyrostów nowych mocy fotowoltaicznych. "Chcemy, by miasta w Polsce wyglądały właśnie tak jak to z muralu" - mówiła.
Na ścianie domu kultury znalazły się budynki charakterystyczne dla stolicy Wielkopolski - Okrąglak, Bałtyk i Collegium Altum oraz domki budnicze ze Starego Rynku. Są tam też samochody zasilane energią elektryczną oraz domy, które czerpią energię z instalacji fotowoltaicznych i wiatraków.

"Grupa Enea chce towarzyszyć użytkownikom dróg w rozwoju elektromobilności w Polsce. Pracujemy nad przygotowaniem sieci do intensywnego rozwoju infrastruktury ładowania, współpracujemy z partnerami w projektach budowy infrastruktury e-mobility. Stworzyliśmy ten mural by pokazać, że istnienie takiego miasta jest możliwe i nie jest to odległa przyszłość" - powiedział prezes Enei Mirosław Kowalik.

Poznański mural o powierzchni 77 m kw. jest wspólnym projektem Fundacji Wielkopolska Pracownia Pomysłów oraz spółki Enea.

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: pragmatyk 29.11.2019r. 20:41
nie lepiej za te pieniądze było wesprzeć inicjatywę pomocy dla bezdomnych lub inne szczytne cele, a tak to farby... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Fun 30.11.2019r. 00:12
Węgiel z instalacji spalania (duży udział w składzie pyłu) zapewne główny element chemiczny smogu (PM ileś tam) na... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: liczyk 03.12.2019r. 13:34
może dokładny bilans w jednostkach naturalnych i złotówkach Kto ile wydał, kto zarobił jaka efektywność procesu w... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE