ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREGłos Enei
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT


KALENDARIUM WYDARZEŃ
Enea - Raport roczny za 2019 rok

Kiedy: 26 marzec 2020
Miejsce:
Organizator: Enea
Enea - Raport za I kwartał 2020 roku

Kiedy: 22 maj 2020
Miejsce:
Organizator: EneaSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Bogdanka może rozpocząć udostępnianie obszaru K6-7 w perspektywie 3 lat
08.01.2020r. 05:30

Bogdanka może w perspektywie trzech lat rozpocząć udostępnianie obszaru K6-K7, na który otrzymała właśnie koncesję wydobywczą - poinformował PAP Biznes prezes Artur Wasil. W I kwartale 2021 roku spółka planuje uruchomić pierwszą ścianę wydobywczą w Polu Ostrów.
"Zapisy koncesyjne nakładają na nas obowiązek rozpoczęcia eksploatacji w określonym terminie, ale jeszcze dopracowujemy szczegóły. Musimy zastanowić się, jak to pogodzić z pracami wydobywczymi na Polu Ostrów, bo na tym się teraz skupiamy. Myślę, że rozpoczęcie udostępnienia obszaru K6-K7 to perspektywa trzech lat" - powiedział PAP Biznes prezes Artur Wasil.

Bogdanka otrzymała z końcem 2019 roku od Ministra Klimatu koncesję na wydobycie węgla kamiennego ze złoża "K-6 i K-7" w obszarze górniczym "Cyców". Spółka zawarła już także umowę o użytkowanie górnicze złoża. Złoże "K-6 i K-7" graniczy bezpośrednio z obszarem "Puchaczów V", eksploatowanym obecnie przez Bogdankę.

Koncesja na obszar K6-K7 o zasobach operatywnych 66 mln ton będzie ważna do końca 2046 r.

Otrzymanie koncesji na wydobycie węgla ze złoża "K-6 i K-7" zwiększa bazę zasobową Bogdanki oraz - jak podaje spółka - da możliwość lepszego długoterminowego planowania produkcji. Pozyskanie do eksploatacji tego obszaru ma dać synergie przekładające się wprost na efektywność wydobycia.

Bogdanka prowadzi obecnie eksploatację w trzech polach - Bogdanka, Stefanów, Nadrybie. Skrajne ściany w Stefanowie znajdują się w odległości ok. 400-500 metrów od złoża "K-6 i K-7".

"W pierwszym etapie wykorzystamy istniejącą infrastrukturę z Pola Stefanów, a w dalszej przyszłości przeanalizujemy ewentualną konieczność budowy szybu" - powiedział prezes Bogdanki.

Wasil przypomniał, że Bogdanka starała się o koncesję wydobywczą na obszar K6-7 już w 2013 roku, ale jej wniosek został wtedy odrzucony. Spółka złożyła go ponownie w maju 2018 roku.

Należąca do Prairie Mining spółka PD Co, która planuje na Lubelszczyźnie budowę kopalni Jan Karski wystąpiła do sądu z wnioskiem o udzielenie zabezpieczenia powództwa poprzez zobowiązanie Ministra Środowiska m.in. do nieudzielania koncesji geologicznych na obszar złoża "Lublin" (w tym obszar "K-6, K-7"), co się stało w kwietniu 2018 r., ale w lutym 2019 r. sąd apelacyjny zmienił decyzję sądu okręgowego i oddalił wniosek PD Co o udzielenie zabezpieczenia.

"To pozwoliło wznowić zawieszone postępowanie i rozpocząć proces rozpatrywania naszego wniosku koncesyjnego. Zarówno minister, jak i sąd uznali, że PD Co nie ma pierwszeństwa w staraniu się o te złoża" - powiedział prezes Bogdanki.
"Chciałbym podkreślić, że jedynym wnioskodawcą na koncesję wydobywczą na tym obszarze była Bogdanka. PD Co nie zrealizowało wszystkich warunków i nie złożyło wniosku o koncesję wydobywczą" - dodał Artur Wasil.

Prairie Mining, w reakcji na przyznanie Bogdance koncesji wydobywczej, wskazało w komunikacie, że obszar K6-7 stanowi "integralną część" planowanej przez Prairie kopalni Jan Karski, a udzielenie koncesji Bogdance to kolejny "dowód dyskryminacji doświadczanej przez Prairie jako zagranicznego inwestora w Polsce". Spółka poinformowała, że pracuje z doradcami nad przygotowaniem pozwu dotyczącego międzynarodowego arbitrażu. W lutym 2019 roku Prairie Mining oficjalnie poinformowało polski rząd o istnieniu sporu inwestycyjnego i wezwało do negocjacji w celu jego polubownego rozwiązania.

Prezes Bogdanki poinformował, że w I kwartale 2021 roku będzie uruchomiona pierwsza ściana w Polu Ostrów.

"Plan zakłada, że będzie to ściana o długości blisko 400 m, której eksploatacja poprawi efektywność wydobycia. Uzyskujemy wyższy wskaźnik wykorzystania sprzętu. Uruchomienie wydobycia z Ostrowa będzie wymagało nakładów na zakup elementów obudowy zmechanizowanej i zakup przenośnika do transportu węgla" - powiedział Artur Wasil.

"W dalszym okresie, po 2025 r., będziemy rozpoczynać prace przygotowawcze drążenia szybu" - dodał prezes.

Bogdanka chce zmienić podejście do wykorzystania zasobów i skoncentrować się na eksploatacji tych najbardziej zasobnych.

"Mając szeroką bazę zasobową, podejmujemy dyskusję na temat zmiany podejścia do wykorzystania zasobów. Chcemy, podobnie jak to jest np. w USA, eksploatować najbardziej zasobne obszary. Sytuacja na rynku węgla staje się coraz trudniejsza, jest presja na spadek cen, rosną koszty. Musimy więc szukać możliwości, by obniżać jednostkowy koszt wydobycia. Będziemy poprawiać efektywność i bezpieczeństwo pracy" - powiedział Wasil.

"Optymalizacja wykorzystania zasobów da potencjał do poprawy uzysku" - dodał prezes Bogdanki.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE