ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREGłos Enei
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT


KALENDARIUM WYDARZEŃ
Enea - Raport za I półrocze 2020 r.

Kiedy: 3 wrzesień 2020
Miejsce:
Organizator: Enea
Enea - Raport za III kwartał 2020 roku

Kiedy: 26 listopad 2020
Miejsce:
Organizator: EneaSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Prezes Bogdanki: plan produkcji na 2020 r. nie jest zagrożony
21.02.2020r. 06:25

Na temat decyzji o obniżeniu wydobycia oraz dalszych planów spółki, z prezesem LW Bogdanka Arturem Wasilem rozmawiał "Parkiet".
W środę, po tym jak prezes Bogdanki Artur Wasil poinformował PAP Biznes, że spółka zmniejsza o ok. 25 proc. dobową produkcję węgla, kurs akcji spółki spadł ponad 15 proc. Prezes tłumaczył obniżenie wydobycia sytuacją rynkową i wyjaśnił, że ograniczenia produkcji potrwają końca lutego, z możliwością ich ewentualnego wydłużenia.

W rozmowie z "Parkietem" prezes Wasil doprecyzowuje, co wpłynęło na decyzję o graniczeniu wydobycia. Zwraca on między innymi na duży spadek produkcji energii elektrycznej w elektrowniach na węgiel kamienny w styczniu br., które w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego wyprodukowały o prawie 14 proc. energii elektrycznej mniej. Jednocześnie szef Bogdanki zaznacza, że w ubiegłym miesiącu, za sprawą dobrych warunków pogodowych mocno wzrosła produkcja elektrowni wiatrowych.

"Parkiet" zapytał również prezesa, czy podjęte przez Bogdankę decyzje o ograniczeniu wydobycia nie wynikają potrzeby " zrobienia miejsca na rynku" dla Polskiej Grupy Górniczej. Jak podkreślił prezes, decyzje wynikają wyłącznie z sytuacji na rynku i faktu, że elektrownie realizują kontrakty na minimalnych poziomach.

Prezes Wasil odnotowuje także w rozmownie z gazetą giełdy, że szczyt zapotrzebowania na energię elektryczną przesuwa się na okres od maja do października i Bogdanka jest gotowa dostosować wydobycie węgla do takich uwarunkowań. - Dlatego przesuwamy część zaplanowanej produkcji na kolejne miesiące, a jednocześnie podnosimy zdolności wydobywcze. Dzięki modernizacji i innowacjom będziemy mogli transportować na powierzchnię większą ilość urobku na dobę - powiedział prezes "Parkietowi".
- Myślimy o latach następnych, a nie tylko o tym, co będzie za miesiąc. Chodzi o to, byśmy byli przygotowani do większej produkcji wówczas, jeśli oczekiwania naszych klientów będą większe - dodaje szef Bogdanki.

Jednocześnie prezes Wasil deklaruje, że marcu Bogdanka powinna powrócić do standardowego cyklu pracy i wydobycia na normalnym poziomie. Według niego w 2020 roku poziom wydobycia założony w strategii (9,0-9,4 mln ton) nie jest zagrożony.

KOMENTARZE ( 5 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Eldo 21.02.2020r. 07:45
Najbardziej efektywna kopalnia ogranicza wydobycie ze względu na brak popytu - śląskie kopalnie fedrują w opór... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowedź: 21-02-2020r. 10:45 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: pragmatyk 21.02.2020r. 19:49
... a czy Pan Prezes myśli już co będzie, jak największy jego kontrahent - odbiorca węgla, przejdzie głęboką... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 23-02-2020r. 11:41 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE