ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREGłos Enei
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Enea i Energa odpowiadają na pismo ws. problemów z przyłączaniem farm fotowoltaicznych
20.04.2020r. 16:00

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, Enea Operator zapewniła w odpowiedzi na list Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Słonecznej, że realizuje przyłączenia odnawialnych źródeł energii zgodnie z planem i że ewentualne opóźnienia mogą się pojawiać, ale nie powinny powstawać z jego przyczyny.
Polskie Stowarzyszenie Energetyki Słonecznej (PSES) informowało na początku tego miesiąca, że w związku z epidemią koronawirusa operatorzy sieci dystrybucyjnych zawiesili do odwołania działania związane z przyłączeniem m.in. farm fotowoltaicznych jak również prace związane z rozbudową sieci na potrzeby przyłączeń OZE.

Wcześniej na pismo PSES odpowiedziała Energa Operator, zapewniając, że "niezależnie od obecnej sytuacji epidemicznej wypełnia swoje obowiązki wynikające z ustawy Prawo energetyczne, obejmujące m.in. zapewnienie niezawodności funkcjonowania sieci oraz ciągłości dostaw energii elektrycznej, ale także realizację przyłączeń do sieci".

Teraz głos w tej sprawie zabrał inny z czterech największych operatorów systemu dystrybucyjnego w kraju.

Enea Operator w odpowiedzi na pismo PSES zapewnia, że "nie podejmowała mimo wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego, a później stanu epidemii, decyzji, w zakresie ograniczania przyłączania do sieci nie tylko odnawialnych źródeł energii, ale także innych podmiotów do sieci".

- Spółka podjęła działania pozwalające wykonawcom zewnętrznym nie tylko na kontynuowanie inwestycji związanych z realizacją umów o przyłączenie, ale także dokonujemy zlecania nowych inwestycji po zawarciu stosownej umowy o przyłączenie - zapewnia prezes Enea Operator Andrzej Kojro.
Operator sieci dystrybucyjnej zapewnił, że z jego strony nie występują ograniczenia w wydawaniu warunków przyłączenia oraz w zawieraniu umów o przyłączenie źródeł odnawialnych.

Spółka przyznaje jednak, że ten proces może zostać spowolniony na skutek ograniczonego zasobu pracowników w sytuacji wprowadzonego zdalnego i rotacyjnego systemu pracy - jednak ustawowe terminy mają być dotrzymywane.

Enea Operator zaznacza, że otrzymuje sygnały z rynku od projektantów, wykonawców, dostawców, producentów o braku możliwości kontynuowania przez nich prac w wyznaczonych wcześniej terminach, co ma wynikać z "ograniczonej dostępności urzędów wydających stosowne decyzje administracyjne, pojawiających się brakach dostępności aparatury elektroenergetycznej ze względu na wstrzymywanie w kraju i za granicą jej produkcji, ograniczonych zasobów po stronie wykonawców robót elektroenergetycznych i budowlanych, brak możliwości skutecznego pozyskiwania prawa dysponowania nieruchomościami na cele budowlane ze względu na ograniczony kontakt z ich właścicielami".

Spółka informuje, że z tych przyczyn "w dalszej perspektywie czasowej" mogą występować przesunięcia w harmonogramie przyłączania podmiotów do sieci, w tym przyłączania odnawialnych źródeł energii.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE