ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREGłos Enei
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Enea zakłada na '20 CAPEX w wysokości 2,77 mld zł
05.06.2020r. 13:32 05.06.2020r. 12:33

Grupa Enea zakłada, że jej nakłady inwestycyjne w 2020 roku wyniosą 2,768 mld zł i będą wyższe o 27 proc. rdr - poinformowała spółka.
Spółka podała w prezentacji, że CAPEX w wytwarzaniu ma wynieść 752 mln zł (wzrost o 53 proc. rdr), w dystrybucji 1.181 mln zł (wzrost o 17 proc. drr), w wydobyciu 654 mln zł (wzrost o 59 proc.), a w pozostałych obszarach 181 mln zł (spadek o 32 proc.).

"Zwiększamy nakłady o 27 proc. w stosunku do 2019 roku, co jest zgodne z naszą strategią zwiększania inwestycji. Inwestujemy, bo uważamy, że szczególnie w okresie, gdy na rynku mamy pewną stagnację inwestycyjną, przyczyni się to do rozwoju systemu energetycznego, segmentu energetyki w gospodarce i pociągnie za sobą inne segmenty gospodarki" - powiedział podczas telekonferencji Jarosław Ołowski, wiceprezes Enei ds. finansowych.

W 2019 roku grupa Enea wydała na inwestycje 2,18 mld zł.

Wiceprezes Ołowski, pytany o przedstawiony przez PGE pomysł wydzielenia aktywów węglowych, odpowiedział: "Jeśli decyzje właścicieli dotyczące grup energetycznych będą szły w kierunku optymalizacji i bezpieczeństwa energetycznego kraju, to grupa Enea będzie wiązać z tym nadzieje na własną przyszłość".

Jak powiedział, pandemia COVID-19 "w zasadzie nie ma negatywnego wpływu na grupę".
"Być może będzie pozytywny w drugiej części roku" - powiedział.
Prezes Bogdanki Artur Wasil poinformował, że spółka prowadzi skuteczne działania przeciwko koronawirusowi. W kopalni nie ma w tej chwili żadnych przypadków zakażenia.

Jak poinformował wiceprezes Jarosław Ołowski, Enea przewiduje, że ten rok nie będzie dla grupy rekordowy, ale liczy na dodatnie wyniki.

W 2019 roku grupa Enea miała 3,41 mld zł zysku EBITDA (wzrost o 45 proc. rdr) i 541 mln zł zysku netto (spadek o 25 proc. rdr). W samym czwartym kwartale grupa zanotowała 449 mln zł straty netto z powodu odpisu z tytułu utraty wartości udziałów i udzielonych pożyczek spółce Elektrownia Ostrołęka, realizującej projekt budowy nowego bloku energetycznego.

Ołowski poinformował, że zarząd Enei ma nadzieję, że z tego projektu spółka otrzyma w przyszłości zdyskontowane dodatnie przepływy pieniężne i odpis będzie mógł zostać odwrócony.

Wiceprezes Zbigniew Piętka poinformował, że elektrownie grupy są przygotowane na niskie stany wód.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE