ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREGłos Enei
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Enea widzi dla siebie szansę na przyszłość w wydzieleniu aktywów węglowych
05.06.2020r. 13:48

Enea widzi dla siebie szansę na przyszłość w wydzieleniu aktywów węglowych ze spółek energetycznych i przekazanie ich osobnemu podmiotowi. Podkreśla jednak, że musi to być decyzja Skarbu Państwa, która uwzględni bezpieczeństwo energetyczne - czytamy w BiznesAlert.pl.
- Pomysły zgłaszane przez naszego konkurenta na rynku mają ten sam mianownik, mamy tego samego właściciela. Jeśli decyzje właścicielskie będą szły w kierunku zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego, optymalizacji, to Enea także będzie widziała w tym nadzieję na przyszłość - powiedział Jarosław Ołowski, wiceprezes Enei ds. finansowych.

Pomysł wydzielenia aktywów węglowych pojawiał się od kilku miesięcy w debacie o polskiej energetyce. Prezes PGE Wojciech Dąbrowski powiedział podczas konferencji wynikowej PGE po pierwszym kwartale tego roku, że taki projekt musi uzyskać akceptację administracji rządowej i Komisji Europejskiej.

Prezes Dąbrowski zaznaczył, że posiadanie źródeł węglowych utrudnia grupom energetycznym dostęp do finansowania inwestycji. - Aktywa węglowe PGE mogłyby zostać przeniesione do spółki w pełni kontrolowanej przez państwo tak, aby ułatwić grupom energetycznym pozyskiwanie finansowania, a ten podmiot mógłby zapewniać stabilne dostawy energii - powiedział Dąbrowski.
- Instytucje finansowe wprowadzają ograniczenia i restrykcje finansowania aktywów węglowych. Nasze aktywa węglowe utrudnią nam korzystanie z taniego pieniądza na inwestycje - dodał.

Polskie spółki energetyczne, które mają w ciągu najbliższych lat odchodzić od węgla, mogą wybrać niemiecką ścieżkę transformacji energetycznej, opartą na oddzieleniu aktywów węglowych od obsługi sieci i aktywów mniej emisyjnych, takich jak gaz, i zeroemisyjnych, jak OZE i atom.

W marcu, w rozmowie z agencja Reuters, minister klimatu Michał Kurtyka powiedział, że polskie firmy energetyczne, które produkują energię elektryczną głównie z węgla, mogą rozważyć reorganizację struktury wytwarzania podobnie, jak to zrobiły przedsiębiorstwa niemieckie. Dokonały one wymiany aktywów, wycofując się z węgla i koncentrując się na zielonej energii - przyznał cytowany przez BiznesAlert.pl minister klimatu.
BiznesAlert

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: antymonopol 05.06.2020r. 15:12
Enea to już następna grupa po PGE która chce wyrzucić coraz mniej konkurencyjne aktywa węglowe.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE