ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREGłos Enei
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Enea chce stawiać instalacje PV i zwiększyć liczbę instalacji prosumenckich
19.06.2020r. 13:02

Enea zakończyła inwentaryzację swoich nieruchomości pod kątem potencjalnych instalacji fotowoltaicznych, chce też zwiększyć liczbę mikroinstalacji prosumenckich do 30 tys. docelowo - poinformowali przedstawiciele zarządu. W pierwszym kwartale 2020 roku grupa zwiększyła udział OZE w produkcji o 34 proc.
Wiceprezes Enei Jarosław Ołowski poinformował, że grupa zakończyła inwentaryzację potencjalnych nieruchomości, które byłyby odpowiednie dla postawienia wielkoobszarowych farm fotowoltaicznych.

"Potencjał oceniam na poziomie setek MW, natomiast trudno jest ocenić, jak dalece będziemy zaawansowani do końca roku. Ten projekt jest jednym z kluczowych w naszej strategii" - powiedział Ołowski.

Piotr Adamczak, wiceprezes Enei ds. handlowych, poinformował, że w pierwszym kwartale 2020 roku liczba mikroinstalacji prosumenckich w grupie Enea wzrosła do ponad 5000 wobec 1000 rok wcześniej.

"Przyglądamy się tej dynamice, ona jest dość znaczna. Nasze szacunki oscylują na poziomie około 30 tys. mikroinstalacji" - powiedział Adamczak, pytany o liczbę instalacji prosumenckich, które chciałaby docelowo zainstalować Enea.
"Ważnym czynnikiem rozwoju jest też offshore, obecnie prowadzimy rozmowy dotyczące farm na morzu o mocy od około 1,6 do 3,3 GW. W grupie Enea konsekwentnie rośnie udział odnawialnych źródeł energii w produkcji energii. Wzrosła ona rok do roku o 34 proc." - dodał.

"Odnawialne źródła energii są jednym z filarów rozwoju grupy Enea zapisanej w aktualizacji strategii ogłoszonej pod koniec 2019 roku.

Do 2030 roku udział źródeł zero i niskoemisyjnych ma wzrosnąć do 41 proc., natomiast w perspektywie do 2035 roku ma się on zwiększyć do 60 proc.

W efekcie poziom dwutlenku węgla na megawatogodzinę ma zmniejszyć się do 2030 roku do 550 kg, a do 2035 roku spaść poniżej 500 kg.

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: Użytkownicy energii XXI w 21.06.2020r. 09:18
Bardzo dobry kierunek i podejście do tematu. Ale czemu w Polsce to się ślimaczy rozwój PV i morskiej energetyki... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Energetycy XXI w 21.06.2020r. 09:56
Natura w Polsce nam nie skąpi słońca i wiatru ale decydenci rządowi, oraz koncernów energetycznych odwlekają jak... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: antymonopol 21.06.2020r. 12:11
Nasza energia z najdroższego węgla na świecie szyb ko drożeje a zatrzymać to może tylko decentralizacj a,... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE