ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREGłos Enei
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Właściciele PGE EJ 1 podpisali list intencyjny w prawie sprzedaży udziałów w spółce
01.10.2020r. 10:13

Wszystkie podmioty posiadające udziały w spółce PGE EJ 1 podpisały 1 października list intencyjny z Skarbem Państwa w sprawie sprzedaży tych udziałów.
List intencyjny podpisali: Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Naimski - w imieniu Skarbu Państwa reprezentowanego przez Prezesa Rady Ministrów - oraz przedstawiciele wszystkich podmiotów posiadających udziały w spółce PGE EJ 1, czyli PGE Polska Grupa Energetyczna, ENEA, KGHM Polska Miedź oraz Tauron.

Skarb Państwa popisał w czwartek z Eneą, KGHM, PGE i Tauronem listy intencyjne w sprawie zakupu 100 proc. udziałów w spółce PGE EJ.

Podmioty podpisujące list intencyjny zobowiązały się do przeprowadzenia w dobrej wierze wszelkich działań niezbędnych dla przygotowania i dokonania transakcji polegającej na nabyciu przez Skarb Państwa udziałów w spółce PGE EJ. Intencją wyrażoną w liście intencyjnym jest, aby Skarb Państwa nabył udziały w spółce PGE EJ do dnia 31 grudnia 2020 r., przy czym strony nie określiły terminu obowiązywania listu intencyjnego.
Strony zaznaczają, że list intencyjny nie pociąga za sobą zobowiązania stron do dokonania transakcji. Decyzja jej o przeprowadzeniu uzależniona będzie od wyników negocjacji w tym zakresie oraz spełnienia innych warunków określonych w przepisach prawa lub dokumentach korporacyjnych.

- Branża energetyczna jest obecnie na etapie głębokiej transformacji i tak duża inwestycja w projekt jądrowy przekracza możliwości finansowe spółek energetycznych. Dlatego dziś podpisujemy ze Skarbem Państwa list intencyjny otwierający negocjacje nad możliwością przejęcia przez administrację rządową całości inwestycji w pierwszą elektrownię jądrową w Polsce - powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. W perspektywie szybkiego rozwoju odnawialnych źródeł energii i stopniowym wygaszaniu energetyki konwencjonalnej, energetyka jądrowa będzie ważnym elementem systemu energetycznego opartego na nisko i zeroemisyjnym wytwarzaniu.

PGE EJ 1 jest spółką celową odpowiedzialną za przygotowanie i realizację inwestycji polegającej na budowie i eksploatacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. PGE posiada 70 proc. udziałów w PGE EJ 1, ENEA, KGHM Polska Miedź oraz Tauron posiadają po 10 proc. udziałów w spółce PGE EJ 1. Aktualnie działalność spółki PGE EJ1 koncentruje się na opracowaniu Raportu o odziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko (Raport OOŚ) oraz Raportu Lokalizacyjnego. Jednocześnie kontynuowane są badania lokalizacyjne i środowiskowe w dwóch rozważanych wariantach lokalizacyjnych: "Lubiatowo-Kopalino" (gmina Choczewo) oraz "Żarnowiec" (gmina Krokowa i Gniewino). Zakończenie prac nad raportami zaplanowano na drugą połowę 2021 roku.

KOMENTARZE ( 8 )


Autor: Choczewo 01.10.2020r. 12:02
Bardzo ciekawy problem: Skarb Państwa ma odpowiednio udziały w PGE, KGHM, TAURON i ENEA: 57,39%, 31,79%, 30,06 % i... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: antymonopol 01.10.2020r. 16:02
Zamiast zwrotu udziałów ten cały proceder zmarnowania miliardowej kasy powinna zbadać prokuratura.
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowedź: 01-10-2020r. 20:56 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: jaco 01.10.2020r. 23:04
10 lat temu powinno sie to stać. pytanie za 100 punktów - kto i dlaczego zrobił taka skomplikowana strukturę? może... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 3 | Najnowsza odpowedź: 04-10-2020r. 09:02 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 8 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE