ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREGłos Enei
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Dąbrowski: PGE, Tauron i Enea powinny połączyć się zaraz po przekazaniu aktywów węglowych
27.10.2020r. 13:24

Polska Grupa Energetyczna, Tauron i Enea powinny połączyć się natychmiast po przekazaniu aktywów węglowych osobnemu podmiotowi tak, aby zwiększyć potencjał inwestycyjny - powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes PGE cytowany przez agencję Reuters i BiznesAlert.pl.
PGE, największy polski producent energii, ogłosiła w zeszłym tygodniu swój cel neutralności klimatycznej do 2050 roku. Aby to osiągnąć, grupa chce wyodrębnić kopalnie i elektrownie węglowe i przenieść je do odrębnego podmiotu, prawdopodobnie będącego własnością Skarbu Państwa. Wydzielenie aktywów węglowych PGE byłoby częścią szerszego planu, które ministerstwo aktywów państwa zamierza sfinalizować najpóźniej do pierwszego kwartału przyszłego - Jeśli dojdzie do tego oddzielenia węgla, sensowne byłoby, gdyby Tauron i Enea połączyły się z nami w jedną grupę energetyczną - powiedział. - Jeśli zostanie podjęta decyzja o alokacji aktywów węglowych do oddzielnego podmiotu, to w bardzo krótkim czasie po tym, a może nawet w tym samym czasie powinna zostać podjęta decyzja o integracji tych trzech grup energetycznych - zaznaczył.
Dodał, że takie posunięcie mogłoby również zwiększyć potencjał pozyskiwania funduszy przez firmy. - Zagraniczne, a nawet polskie banki nie chcą już finansować grup, które mają w swoim portfelu aktywa węglowe - powiedział Dąbrowski. Prezes PGE jest przekonany o gotowości Polski do osiągnięcia celu neutralności klimatycznej w 2050 roku. - Nie skupiałbym się na terminie. Rozumiem, że rozmowy trwają, a polski rząd nie wydał jeszcze ostatecznej deklaracji w tej sprawie na forum unijnym - powiedział cytowany przez BiznesAlert.pl Dąbrowski.
Reuters , BiznesAlert

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Marek 27.10.2020r. 21:42
Chciałbyś...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE