ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREGłos Enei
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Kurtyka: ok. 2023 roku będzie potrzebna rewizja polityki energetycznej Polski
09.11.2020r. 13:15 09.11.2020r. 10:53

Około 2023 r. będzie potrzebna rewizja polityki energetycznej Polski, uwzględniająca zmiany, które nastąpią w ciągu najbliższego roku, dwóch - powiedział w poniedziałek podczas konferencji Ekosfera szef resortu klimatu Michał Kurtyka. Aktualizację swojej strategii zapowiedziała Enea.
Minister klimatu i środowiska wziął udział w poniedziałek udział w debacie online poświęconej innowacyjnej i sprawiedliwej transformacji energetycznej w ramach odbywającej się konferencji EkoSfera.

Zwrócił uwagę na sukcesy programów Czyste Powietrze, Mój Prąd, czy Moja Woda. Według niego skala działań, które podejmowane są w pojedynczych domach jest ogromna - wkrótce moc zainstalowana dzięki dwóm pierwszym programom będzie odpowiadać mocy największej polskiej elektrowni w Bełchatowie.

Minister odniósł się do tempa transformacji energetycznej oraz "trendu zazieleniania", który cały czas przyspiesza.

"Chcieliśmy i chcemy, żeby ta transformacja wykonywana w naszych warunkach miała charakter racjonalny, tzn. uwzględniający punkt startu, koszty sieciowe, koszty rozbudowywania sieci dystrybucyjnych (...), kwestie magazynowania energii" - powiedział.

Dodał, że zachodzące zmiany powodują, iż kto pierwszy zagospodaruje nisze technologiczne, będzie w stanie zbudować również konkurencyjność gospodarki, odpowiedzieć na wyzwania społeczne związane z czystym powietrzem, ochroną planety, spójnością przemysłu z ekologia.

Minister podkreślił, że pierwszym filarem polityki energetycznej Polski jest sprawiedliwa transformacja. "Ten komponent ujęliśmy jako absolutnie kluczowy dla nas" - zaznaczył. Zastrzegł jednak, że obecnie świat się bardzo szybko zmienia. Wskazał przy tym na wpływ pandemii, ale jednocześnie środki, które będą kierowane na odbudowę postcovidową.

"My przewidujemy, że w okolicach 2023 r. będzie potrzebna refleksja i rewizja polityki energetycznej Polski po to, aby ta spójna wizja transformacji krajowej energetyki została jeszcze uzupełniona o te aspekty, które się pojawią w ciągu najbliższego roku, dwóch" - zapowiedział Kurtyka.

Dodał, że mamy do czynienia z ograniczaniem ciężkich przemysłów opartych o paliwa kopalne, ale równocześnie budujemy potężne przemysły, które są przyjazne klimatowi i zostały wygenerowane przed dążenie do neutralności klimatycznej.

"My już dzisiaj jesteśmy największym producentem i eksporterem autobusów elektrycznych w UE. Jesteśmy zagłębiem produkcji baterii litowo-jonowych, czyli ropy XXI w., która będzie napędem transportu w nadchodzących latach" - mówił.

Zwrócił uwagę na szanse dla Śląska, bowiem - jak ocenił - rozwój przemysłu samochodów elektrycznych najbliższych latach pozwoli nie tylko na utrzymanie miejsc pracy, ale też zwiększenie ich liczby oraz wejście na poziom wynagrodzeń konkurencyjny z najbogatszymi państwami świata.
Prezes Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski zauważył, że o transformacji polskiej energetyki mówi się od dawna, ale - podkreślił - nie można z nią dłużej czekać, trzeba przejść do realizacji.

"Klienci chcą energii elektrycznej produkowanej w sposób przyjazny dla środowiska i ciepła w ten sposób produkowanego. Rośnie też presja regulacyjna ze strony UE (...). Dodatkowym motywatorem jest czynnik finansowy (...), banki nie chcą finansować inwestycji w sektor węglowy, a ubezpieczyciele ubezpieczać tego typu aktywów" - powiedział.

Wskazał na ogłoszoną nową strategię grupy do 2030 r. z projekcją do 2050 r. oraz pomysł podziału grupy na część węglową i niewęglową. Pierwsza ma zapewnić przez 30 lat bezpieczeństwo energetyczne Polsce, a druga możliwość produkcji z energii odnawialnej. PGE zapowiedziało też zerową emisje CO2 w 2050 r. i 100 proc. energii ze źródeł odnawialnych.

Według szefa PGE transformacja jest dziś koniecznością, ale musi przebiegać w sposób bezpieczny dla systemu elektroenergetycznego, stabilności finansowej spółek i przede wszystkim uwzględniać ochronę miejsc pracy. Dąbrowski zapewnił, że strategia grupy pozwoli na "kontrolowaną dekarbonizacje w czasie".

Prezes PGE poinformował, że złoża węgla brunatnego w Bełchatowie wystarczą na 10-15 lat. Ocenił, że odejście od węgla nie musi oznaczać katastrofy dla lokalnego rynku pracy, może być szansą na nowe miejsca pracy, np. w produkcji energii z OZE, czy w innych technologiach innowacyjnych. Jego zdaniem województwo łódzkie może stać się jednym z głównych beneficjentów funduszy na sprawiedliwą transformację. "Nasz pomysł na transformację nie wiąże się ze zwolnieniami pracowników" - podkreślił.

O planach Enei mówił prezes spółki Paweł Szczeszek. Przypomniał, że w grudniu zeszłego roku Enea przyjęła nową strategię rozwoju, ale w związku z dynamicznie zmieniającymi się realiami makroekonomicznymi, środowiskowymi i społecznymi podjęto decyzję o aktualizacji tego dokumentu.

"W chwili obecnej z uwagi na to, co się wydarzyło od tego czasu (...), rozpoczęliśmy proces analizy aktualizacji nowej strategii, która będzie w pełni odpowiadała nowym uwarunkowaniom zewnętrznym i umożliwi ambitną, odpowiedzialną oraz efektywną transformację grupy Enea" - powiedział szef Enei.

Wyjaśnił, że aktywnie analizowana jest możliwość zbudowania silnego segmentu energetyki, nieingerującego w istotny sposób w środowisko naturalne.

Prezes Enei poinformował, że obecnie w grupie zainstalowane jest około 6,3 GW mocy z czego 414 MW przypada na OZE. "Segment OZE będzie odgrywał coraz większa rolę w naszym miksie energetycznym, jednak o szczegółach tych zmian poinformuję, jak tę aktualizację będziemy ogłaszać" - powiedział.

"Ona jeszcze nie jest zaakceptowana i zatwierdzona. Myślę, że w ciągu miesiąca taka aktualizacja zostanie państwu przedstawiona" - poinformował Szczeszek.

KOMENTARZE ( 6 )


Autor: OBS2 09.11.2020r. 11:51
Po wyborach potrzebne będzie dużo rozmaitych aktualizacji.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: ciekawy 09.11.2020r. 15:24
a kiedy będzie PEP2040, którą trzeba będzie rewidować około 2023 r.?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Socyal 10.11.2020r. 10:12
A po co ci jakikolwiek plan krajowy? Strata czasu i pieniędzy.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Darek 14.11.2020r. 10:57
A może czas najwyższy aby do kwestii PEP zabrali się fachowcy a nie politycy i napisali/nakreślili ją tak aby nie trzeba było jej rewidować co kilka lat, ale REALIZOWAĆ zgodnie z wcześniej założonym i dobrze przemyślanym planem.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: cytaty 12.11.2020r. 16:26
czy będzie też rewizja polityków?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 15.11.2020r. 11:01
Najbardziej będzie potrzebna rewizja Ministerstwa Klimatu. Nie można mówić o budowie elektrycznych pomp ciepła bez zapewnienia źródeł mocy elektrycznej na szczyt zimowy. Nie można mówić o 100 % zielonej energii bez podania kosztów budowy systemu źródeł szczytowych opartych na magazynach energii odnawialnej. Chyba jest różnica między stwierdzeniem, że "wystarczy" 54 GW odnawialnych, a stwierdzeniem, że oprócz 54 GW odnawialnych trzeba 40 GW elektrolizerni, 35 GW kompresorowni, sieci i magazynów wodoru i 25 GW elektrowni wodorowych.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE