ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREGłos Enei
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Enea Operator wspiera wytwórców OZE w wypełnieniu obowiązków sprawozdawczych
18.12.2020r. 11:20

Enea Operator rozpoczęła kampanię informacyjną, która w znacznym stopniu ułatwi wytwórcom energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, realizację wymogów wynikających z europejskiego prawa, z tzw. wytycznych SOGL.
Jak informuje Enea Operator od 1 stycznia 2021 r. w związku z wymogami prawa wytwórców OZE z całej Polski będą obowiązywały nowe przepisy dotyczące przysłania danych o energii elektrycznej wytwarzanej i wprowadzanej do sieci energetycznej. Proces przekazywania do Polskich Sieci Elektroenergetycznych informacji pomiarowych pozyskanych od wytwórców będzie przebiegał za pośrednictwem operatorów systemu dystrybucyjnego.

Operator wyjaśnia, że wytyczne SOGL (System Operation Guidelines) stanowią część rozporządzenia Komisji Europejskiej i dotyczą pracy systemu przesyłowego energii elektrycznej. Określają wymagania, które zapewniają bezpieczeństwo pracy i utrzymanie poziomów częstotliwości systemu elektroenergetycznego. Definiują także sposób wykorzystania jego zasobów przez operatorów systemów przesyłowych (OSP), operatorów systemów dystrybucyjnych (OSD) i wytwórców, których wartość mocy zainstalowanej źródła wytwórczego energii elektrycznej jest większa lub równa 0,2 MW.

- Grupa Enea włącza się w transformację energetyczną kraju nie tylko poprzez rozwój własnych odnawialnych źródeł energii. Chcemy za pośrednictwem Enei Operator stymulować rozwój OZE w północno-zachodniej części Polski. Inicjatywa pracowników naszego OSD wspiera te działania ułatwiając budowanie energetyki przyszłości i rozwój gospodarczy regionu - powiedział Paweł Szczeszek, prezes Enei.

Enea Operator podkreśla, że chce ułatwi wytwórcom energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych realizację wymogów wynikających z wytycznych SOGL.
- Wsparcie merytoryczne dla wytwórców OZE w wypełnieniu sprawozdawczego obowiązku jest inicjatywą Enei Operator. Nasi eksperci postanowili podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem, aby ułatwić przedsiębiorcom produkującym energię elektryczną ze źródeł odnawialnych proces adaptacji do nowych obowiązków już na samym początku ich obowiązywania - powiedział Marek Szymankiewicz, wiceprezes ds. infrastruktury sieciowej Enei Operator.

Spółka zamieściła na swojej stronie internetowej www.operator.enea.pl wszystkie niezbędne informacje dotyczące sposobu realizacji obowiązków wynikających z nowych rozporządzeń. W zakładce https://www.operator.enea.pl/dlawytworcow przedsiębiorcy znajdą między innymi wzory formularzy do wprowadzania danych wynikających z wytycznych SOGL. Eksperci z Enei Operator będą również odpowiadali na pytania i wątpliwości wytwórców OZE pod specjalnie dla nich utworzonym adresem mailowym: wytworcy@operator.enea.pl.

W piątek 18 grudnia odbędzie się przygotowane specjalnie dla wytwórcom webinarium, przybliżające cel wytycznych i sposób realizacji tego obowiązku. Ponadto już w pierwszym kwartale przyszłego roku Enea Operator ma uruchomić przyjazne narzędzie informatyczne: "Portal dla Wytwórców", które znacznie ułatwi cały proces przekazywania danych, minimalizując przy tym możliwość podania błędnych informacji. Przed uruchomieniem portalu spółka zaproponuje wytwórcom serię bezpłatnych szkoleń ułatwiających obsługę portalu.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE