ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREGłos Enei
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Wzrost produkcji ciepła w 2021 r. o 20%, żadnych poważnych awarii i przerw w dostawach - Enea podsumowuje sezon grzewczy
14.05.2021r. 19:00

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Enea Ciepło 10 maja 2021 r. po 211 dniach oficjalnie zakończyła sezon grzewczy 2020/2021 w Białymstoku. Od początku sezonu 12 października 2020 r. spółka odnotowała wzrost zamówionej mocy przez odbiorców ciepła w wodzie. Enea Ciepło przez ostatnie siedem miesięcy dostarczała ciepło przy średniej temperaturze zewnętrznej 2,1 oC i ilości tzw. stopniodni oszacowanych na 3785. Dla porównania, średnia temperatura zewnętrzna w zeszłorocznym sezonie grzewczym 2019/2020 wyniosła 4,6 oC przy 3279 stopniodniach.
Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych i dużych mrozów w okresie zimowym, Enea Ciepło w sezonie grzewczym 2020/2021 z powodzeniem realizowała swoją podstawową działalność związaną z dostarczaniem ciepła do odbiorców przyłączonych do miejskiej sieci ciepłowniczej. Białostocka spółka z Grupy Enea dostarczyła ciepło do około 230 tys. mieszkańców stolicy województwa podlaskiego to, aż 75% zapotrzebowania na ciepło mieszkańców Białegostoku. Pozostałe 25% pokrywanych jest z innych źródeł energii cieplnej np. z gazu czy z prądu.

- W tym roku musieliśmy wyprodukować i dostarczyć naszym odbiorcom więcej ciepła. W stosunku do analogicznego okresu 2020 roku jest to około dwudziestoprocentowy przyrost produkcji ciepła. Realizowane rokrocznie przez Eneę Ciepło modernizacje sieci i węzłów ciepłowniczych przynoszą pożądane efekty i przekładają się na wzrost efektywność energetycznej usługi dostawy ciepła, spadają straty ciepła na przesyle oraz zużycie energii elektrycznej przez infrastrukturę ciepłowniczą. W sezonie grzewczym 2020/2021 nasi pracownicy na bieżąco reagowali na wszystkie, nawet najmniejsze sygnały związane ze zdarzeniami mogącymi potencjalnie wpłynąć na zakłócenia dostawy ciepła w okresie zimowym. To dzięki temu nie wystąpiły żadne poważne awarie systemu ciepłowniczego - powiedział Cezary Ołdakowski, prezes Enei Ciepło.

Przez siedem miesięcy Enea Ciepło ogrzewała ponad 3 890 budynków (to, aż o 90 więcej niż w poprzednim sezonie grzewczym) wśród nich m.in.: ponad 2 700 budynków mieszkalnych, ponad 300 budynków, w których mieszczą się szpitale, przychodnie, hospicja, szkoły, przedszkola czy domy dziecka i ponad 200 budynków handlowych.

Z każdym kolejnym sezonem grzewczym kubatura budynków ogrzewanych przez Eneę Ciepło wzrasta, w tym wynosiła ponad 41 200 000 m3. To dla porównania tak jakby Enea Ciepło ogrzała w całości ponad pięćdziesiąt Pałaców Kultury i Nauki w Warszawie. Powierzchnia ogrzewana mieszkalna przez naszą spółkę to ponad 5 760 000 m2 (wielkość prawie 808 pełnowymiarowych boisk piłkarskich), a powierzchnię ogrzewaną użytkową szacujemy na ponad 2 860 000 m2 (wielkość 400 pełnowymiarowych boisk piłkarskich).
W Białymstoku funkcjonują dwa systemy dostawy energii cieplnej: pierwszym jest system sieci, gdzie nośnikiem ciepła jest woda (sieci wodne) oraz drugi, gdzie nośnikiem jest para (sieci parowe). W czasie sezonu grzewczego 2020/2021 wzrosła moc zamówiona przez odbiorców ciepła w wodzie, która wyniosła ponad 697 MW (przed rokiem wynosiła ona ok. 690 MW). Moc zamówiona przez odbiorców ciepła w parze wyniosła 24,040 MW (w sezonie grzewczym 2019/2020 wynosiła 24,090 MW).

W przypadku Enei Ciepło głównymi wyzwaniami sezonu zimowego są awarie, które mogą wystąpić w źródłach ciepła, sieciach ciepłowniczych, węzłach cieplnych czy na instalacjach odbiorczych. Służby eksploatacyjne dokonują przeglądów infrastruktury ciepłowniczej i podejmują szybkie działania. Mają one na celu jak najszybsze usunięcie awarii i ograniczenie obszaru jej oddziaływania dzięki np. dokonywaniu tam, gdzie jest to tylko możliwe, przełączeń na sieci ciepłowniczej oraz między źródłami zasilania. Możliwość szybkiego reagowania na zakłócenia w dostawie ciepła daje między innymi system telemetryczny węzłów cieplnych, wymyślony, wdrożony i rozbudowywany przez pracowników Enei Ciepło.

Wielkość stopniodni odzwierciedla, czy sezon grzewczy, biorąc pod uwagę czas jego trwania, był mroźny czy nie. Istnieje wiele metod obliczania ilości stopniodni (Sd). W Enei Ciepło jest to suma iloczynów dni grzania w danym miesiącu i różnicy temperatury bazowej 20 oC i średniej temperatury zewnętrznej powietrza w danym okresie grzania. Na podstawie średnich wartości Sd na danym obszarze kraju można wyznaczać np. ilości paliwa potrzebną do ogrzewania budynków podczas sezonu grzewczego.

Ciekawe tematy z tego tygodnia
 • Nadchodzi wielka wymiana akcji Orlenu, Lotosu i PGNiG
 • ORLEN planuje kilkukrotnie zwiększyć moc farm offshor
 • Podwyżki w Tauronie - zarząd proponuje 180zł, związkowcy chcą więcej

 • DODAJ KOMENTARZ
  Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

  Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
  Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

  Podpis:


  Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
  cire
  ©2002-2021
  Agencja Rynku Energii S.A.
  mobilne cire
  IT BCE