ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREGłos Enei
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
CENTRUM PRASOWE

Enea Operator przyjazna bocianom
31.05.2017r. 13:13

W północno-zachodniej Polsce, czyli na obszarze działania Enei Operator, znajduje się ponad 3,3 tys. bocianich gniazd założonych przez te ptaki na słupach energetycznych. Większość z nich Enea Operator umieściła na specjalnych platformach. Sprzyja to zarówno bezpieczeństwu ludzi, jak i bocianów. Wynoszenie gniazd na platformy ma już trzydziestoletnią tradycję.
W północno-zachodniej Polsce, czyli na obszarze działania Enei Operator, znajduje się ponad 3,3 tys. bocianich gniazd założonych przez te ptaki na słupach energetycznych. Większość z nich Enea Operator umieściła na specjalnych platformach. Sprzyja to zarówno bezpieczeństwu ludzi, jak i bocianów. Wynoszenie gniazd na platformy ma już trzydziestoletnią tradycję.

31 maja to Dzień Bociana Białego. Ptaki te upodobały sobie słupy energetyczne jako dogodne miejsce do zakładania gniazd. Z punktu widzenia bocianów jest to dobra lokalizacja, ponieważ dostęp do gniazda jest utrudniony, co minimalizuje zagrożenia. Z kolei młode ptaki przy nauce latania mają ułatwiony wylot. Bociany co roku zasiedlają te same gniazda, a młode pary budują nowe. Po kilku latach takie rozbudowywane gniazdo może ważyć nawet tonę. Łatwo wyobrazić sobie możliwe skutki jego upadku. Z kolei zawilgocone gałązki wystające z gniazda mogą dotykać przewodów i powodować zwarcia, a nawet spalenie gniazda - to zagrożenie dla życia bocianów. Dlatego też bocianie gniazda systematycznie wynoszone są przez Eneę Operator na specjalne platformy.

- Obecnie na obszarze działania naszej spółki znajduje się ok. 3,3 tys. bocianich gniazd. Prawie 3,1 tys. z nich wynieśliśmy na specjalne platformy. Nie stało się to jednak z dnia na dzień. Przenoszenie gniazd bocianich na platformy ma już bardzo długą, trzydziestoletnią tradycję - tłumaczy Andrzej Kojro, prezes Enei Operator.

Enea Operator przy modernizacjach elementów swojej infrastruktury sieciowej stara się stosować rozwiązania, które wpływają również na ograniczenie zagrożenia porażeniem bocianów, jak i innych ptaków. Spółka stosuje m.in. dodatkowe izolacje na liniach i stacjach elektroenergetycznych. Ponadto Enea Operator tworząc standardy budowy i modernizacji linii napowietrznych średniego i niskiego napięcia zawarła w nich liczne zalecenia dotyczące ochrony ptaków rekomendowane przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska.

Warto dodać, że spółka chroni również zagrożony gatunek rybołowów. Ptaki te najczęściej w swoim naturalnym środowisku gniazdują w najwyższych partiach drzew w pobliżu zbiorników wodnych, dlatego szczególnie upodobały sobie słupy wysokiego napięcia. W ubiegłym roku Enea Operator podpisała porozumienie o współpracy z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim. Efektem tego współdziałania RDOŚ przedstawia propozycję lokalizacji platform lęgowych dla rybołowów, a Enea Operator instaluje je na wysokich słupach.
Enea Operator

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Klient 31.05.2017r. 16:11
Firma przyjazna dla bocianów, brawo choć może warto byłoby zacząć od klientów?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE