ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREGłos Enei
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
CENTRUM PRASOWE

40 lat Elektrowni Połaniec
07.10.2019r. 05:42

Mija czterdzieści lat od momentu, gdy jesienią 1979 r. z Elektrowni Połaniec popłynął pierwszy prąd. Te cztery dekady to czas intensywnego rozwoju. Dziś to jedna z najnowocześniejszych elektrowni w Polsce, uznawana za pioniera wielu działań związanych z ochroną środowiska. Obecnie elektrownia jest częścią Grupy Enea, dzięki czemu ma zapewnioną stabilną perspektywę funkcjonowania i rozwoju.
Elektrownia Połaniec wytwarza dziś 9 TWh energii rocznie, czyli prawie 6 proc. krajowej produkcji. Łączna moc ośmiu bloków wynosi 1,9 GW. Elektrownia korzysta z najnowszych osiągnięć naukowo-technicznych, nie zapominając przy tym o zasadach, wartościach i celach, które gwarantują zrównoważony rozwój.

Od 2017 r. elektrownia funkcjonuje w ramach Grupy Enea i kontynuuje ścieżkę modernizacji. Obecnie prace skupiają się na dostosowaniu instalacji do wymogów konkluzji BAT. Modernizacje idą w kierunku nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań. Enea Połaniec dywersyfikuje potencjał produkcji "zielonej energii", dlatego plany inwestycyjne elektrowni dotyczą również fotowoltaiki.

- Historia, a zarazem rozwój naszej firmy, budowane były przez ludzi w niej pracujących. Jej obecny, bardzo dobry stan i wysoka pozycja to zasługa doświadczonej i wykwalifikowanej kadry, która swoją pracą i zaangażowaniem realizuje coraz większe wyzwania. Poza przewidzianymi inwestycjami, każdego dnia wspólnie z pracownikami staramy się szukać szans na to, aby jeszcze bardziej wykorzystać potencjał naszej Elektrowni - powiedział Lech Żak, prezes Enei Połaniec.

Decyzje dotyczące wybudowania elektrowni w Połańcu były podejmowane w 1971 r., ale to w 1979 r. popłynął z niej pierwszy prąd. Blok nr 1 o mocy 200 MW został zsynchronizowany z siecią energetyczną 21 listopada o godzinie 18.46. W ciągu kolejnych czterech lat wybudowano i uruchomiono jeszcze siedem bloków. Ostatni z nich rozpoczął produkcję energii w grudniu 1983 r.

Elektrownia Połaniec w latach 90. przeszła liczne modernizacje, m.in. podniesiono sprawności wytwarzania i rozpoczęto działania proekologiczne. Elektrownia w Połańcu, jako jedna z pierwszych w Polsce, opracowała strategię modernizacji, którą konsekwentnie wdrażała w kolejnych latach. W rezultacie jej moc wzrosła z 1 607 MW do 1 800 MW, bez konieczności rozbudowania zakładu o kolejne bloki energetyczne.

W trosce o środowisko naturalne, w 1995 r. rozpoczęto tu inwestycje w Instalację Odsiarczania Spalin. Jej głównym założeniem było zmniejszenie emisji. W latach 1995-1999 do instalacji zostały przyłączone bloki nr 5, 6, 7 i 8. W drugim etapie budowy, w latach 2007-2008, podłączono do instalacji wszystkie osiem bloków.

W 1999 r. na jednym z bloków pojawił się, jako pierwszy w Europie, system "Ovation". Umożliwił on wdrożenie głównej sekwencji uruchamiania i odstawiania bloku oraz zastosowanie specjalistycznych układów sieci neuronowej, które optymalizują pracę kotła i znacznie obniżają emisję.

W XXI wiek elektrownia weszła z planami produkcji "czystej energii". W 2004 r. rozpoczęto inwestycję, która umożliwiła proces współspalania biomasy. Rozruch instalacji do przygotowania, składowania i dozowania biomasy odbył się w drugiej połowie 2004 r. Dzięki współspalaniu znacznie zmniejszony został poziom emisji. Cztery lata później rozpoczął się drugi etap rozbudowy instalacji biomasy, którego celem było zwiększenie udziału biomasy pochodzenia rolniczego w spalanym paliwie. W maju 2009 r. elektrownia ustanowiła swoje rekordowe zielone wyniki.

W 2010 r. ruszyła budowa Zielonego Bloku, jednego z największych kotłów fluidalnych na świecie, o mocy 225 MW, który produkuje "zieloną energię" tylko z biomasy (leśnej i agro). Zielony Blok rozpoczął pracę pod koniec 2012 r. Od tego momentu Elektrownia Połaniec jest jednym z czołowych producentów "zielonej energii".W ramach dalszej modernizacji w 2012 r. rozpoczął się projekt Feniks, który miał na celu podniesienie sprawności oraz dyspozycyjności elektrowni. Efektem prac modernizacyjnych było zwiększenie mocy bloków z 225 do 240 MW oraz dostosowanie elektrowni do coraz bardziej rygorystycznych norm środowiskowych.

Jako firma odpowiedzialna społecznie, Enea Połaniec intensywnie angażuje się i wspiera społeczności lokalne w różnych dziedzinach, także w sporcie i kulturze. W elektrowni aktywnie działa wolontariat pracowniczy, prowadzone są akcje honorowego krwiodawstwa, realizowane ekoprojekty, a także wspierane jest lokalne szkolnictwo. Elektrownia Połaniec stale zwiększa swój potencjał. Jednocześnie przeobraża się tak, by sprostać oczekiwaniom i wyzwaniom, które wynikają z jej pozycji - jednego z czołowych wytwórców energii i największych pracodawców w regionie oraz firmy działającej według standardów społecznej odpowiedzialności biznesu.
Enea

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: picek 17.02.2020r. 15:01
dawny pracownik elektrowni ???to byly piekne czasy to byly piekne dni a wczesniej praca na elektrowni... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE