ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREGłos Enei
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT


KALENDARIUM WYDARZEŃ
Enea - Raport za I półrocze 2020 r.

Kiedy: 3 wrzesień 2020
Miejsce:
Organizator: Enea
Enea - Raport za III kwartał 2020 roku

Kiedy: 26 listopad 2020
Miejsce:
Organizator: EneaCENTRUM PRASOWE

Lasy Państwowe i Enea Operator razem dla rybołowa
06.03.2020r. 10:06

Lasy Państwowe i Enea Operator, odpowiadająca za sieć dystrybucyjną w północno-zachodniej Polsce, współdziałają na rzecz ochrony rybołowa - to jeden z najrzadszych ptaków drapieżnych. Wkrótce na słupach wysokiego napięcia w województwach zachodniopomorskim i lubuskim zostaną zamontowane 22 platformy lęgowe.
Rybołów to średniej wielkości ptak drapieżny. Żywi się wyłącznie rybami, na które poluje w spektakularny sposób, rzucając się z powietrza i zanurzając całkowicie w wodzie. Do gniazdowania potrzebuje okazałych sosen o płaskiej koronie. Chętnie korzysta też ze sztucznych platform umieszczanych na słupach energetycznych wysokiego napięcia. Do Polski wraca z zimowisk pod koniec marca. Dlatego to dobry moment, by przygotować rybołowom bezpieczne miejsca do zakładania gniazd. W Polsce jest jeszcze wiele do zrobienia. W 2019 r. lęgowe ptaki odnotowano jedynie w 27 rewirach.

- Mamy nadzieję, że nasze działania na rzecz rybołowa zakończą się sukcesem, tak jak było to w przypadku bielika - mówi Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych. - Zainicjowana przez leśników ochrona strefowa tego gatunku poskutkowała ogromnym wzrostem liczebności. Na progu przemian ustrojowych w Polsce i proekologicznych zmian wprowadzonych w polskim leśnictwie mieliśmy ok. 200 par bielików. Dziś liczba par bielików, będących pierwowzorem godła narodowego, wynosi ok. 1 400.

­­- Dzięki podpisanemu w zeszłym roku porozumieniu z Lasami Państwowymi i zaangażowaniu Enei Operator, energetycy czynnie włączają się w ochronę rybołowa. Nasza spółka chętnie realizuje lub włącza się w projekty proekologiczne. Bardzo się cieszę, że zapowiadane przez nas działania, są właśnie realizowane, zgodnie z przyjętymi wspólnie harmonogramami. Liczymy, że już wkrótce na zamontowanych przez energetyków platformach pojawią się rybołowy - powiedział Andrzej Kojro , prezes Enei Operator.

Montaż platform lęgowych to jedno z działań w ramach projektu "Ochrona rybołowa Pandion haliaetus na wybranych obszarach SPA Natura 2000 w Polsce", który realizują Lasy Państwowe. Do tej pory na terenach leśnych zamontowano już 250 bezpiecznych platform lęgowych na drzewach. Tam, gdzie ptaki zbudują gniazdo, leśnicy tworzą strefę ochronną. W takich miejscach zarządzające danym terenem nadleśnictwa rezygnują z prowadzenia gospodarki leśnej - priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa i spokojnego lęgu ptakom. Efekty przedsięwzięcia, które rozpoczęło się wiosną 2017 r., mają także wymiar naukowy. Ornitolodzy przy pomocy najnowszych technik - nadajników satelitarnych, fotopułapek i testów genetycznych - prowadzą badania i gromadzą wiele nowych, nieznanych dotąd informacji o rybołowach, ich kondycji, zwyczajach, migracjach.
Enea

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE